Belçika’da yasa ‘gerçeğe’ uyumlu hale getirildi!

Belçika’da yasa ‘gerçeğe’ uyumlu hale getirildi!

Belçika’da ceza yasasında yapılan yeni değişiklikle, 16 olan cinsel ilişkiye rıza yaş sınırı 14’e indirildi. Bu yaştaki bir kişinin ilişkiye girdiği kişi ile arasındaki yaş farkı ise 5’ten fazla olmayacak.

BBC muhabiri Yusuf Özkan’ın bildirdiğine göre bu değişiklik, gençleri incitmeden yasayı günün gerçeklerine uygun hale getirmek amacıyla yapıldığı açıklandı.

Belçika’da 1900’lü yılların başındaki yasal düzenlemelerde cinsel ilişki sınırı 16 olarak belirlenmiş ancak günümüzde bu sınırın gerçeğe uymadığı belirtilmiş.
Bu nedenle, 14 yaşından itibaren gönüllü cinsel ilişki ceza kapsamından çıkarıldığı, bununla birlikte, yaş sınırıyla ilgili bazı koruyucu hükümler getirildiği kaydedildi.

Yeni düzenlemeye göre, 14 yaşındaki birinin cinsel ilişkiye girdiği kişiyle arasındaki yaş farkı 5’ten fazla olmayacak. Bu sınırı aşanlar, tecavüz suçuyla yargılanacak.
Örneğin, 14 – 15 yaşındaki birinin, 30 -40 yaşındaki bir kişiyle birlikte olması yasak. Böyle bir durum, tecavüz suçu kapsamında değerlendirilecek.

Yasa değişikliği Flaman cinsel sağlık merkezi Sensoa’nın önerisi üzerine gerçekleştirildiği bildiriliyor. Sensoa yetkilisi Erika Frans, Flaman Televizyonu’na (VRT) yaptığı açıklamada, 16 yaş sınırının gerçekçi olmadığını savunarak, “15 yaşındaki bir genç bazen kendinden 5 yaş büyük biriyle kendi isteğiyle ilişkiye girebiliyor. Bu bir gerçek” dedi.

Belçika’da yeni yasa değişikliği ile tecavüz ve cinsel bütünlüğü ihlal eden diğer suçların cezası ağırlaştırılırken, 1867 yılındaki yasa ile hayata geçirilen müstehcen şaka ve esprilerin cezalandırılmasına ilişkin madde de yürürlükten kaldırıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *