Hamas, Mısır’ın uzlaşı teklifini kabul etti

Hamas, Mısır’ın uzlaşı teklifini kabul etti

Hamas Siyasi Birimi Başkanı Heniyye, Mısır İstihbaratı Başkanı Abbas Kamil’e Filistin uzlaşısı için Mısır’ın sunduğu yeni öneriyi Hamas’ın kabul ettiğini resmi olarak bildirdi.

Heniyye’nin ofisinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Hamas liderinin Mısır İstihbaratı Başkanı’nı telefonla aradığı ve Mısır İstihbaratı Başkanlığı görevine getirilmesi dolayısıyla kutladığı ifade edildi.

Açıklamada, Heniyye’nin Mısır İstihbaratı Başkanı’yla Filistin davasıyla ilgili son gelişmeleri ve özellikle uzlaşı dosyasını görüştüğü belirtildi.

Görüşmede ayrıca Gazze halkı için yapılabilecek insani projeler ile İsrail’in son günlerde gerginliği tırmandırmasının ele alındığı kaydedildi.

Heniyye’nin görüşmede, Mısır İstihbaratı Başkanı’na Hamas’ın geçen hafta hareketin heyetine Kahire’de sunulan öneriyi kabul ettiğini bildirdiği açıklandı.

Önerinin derinlemesine gerçekleştirilen diyaloğun ürünü olduğunu dile getiren Heniyye, Hamas’ın Filistin davasının içinde bulunduğu istisnai durumu göz önünde bulundurarak öneriyi kabul ettiğini söyledi.

Heniyye, Salih El-Aruri başkanlığındaki Hamas heyetinin Kahire’deki görüşmelerine hakim olan olumlu havayı takdir ettiklerini belirterek, hareketin her alanda işbirliğine hazır olduğunu ifade etti.

Ebu Merzuk, Mısır’ın uzlaşı önerisi hakkında bilgi verdi ​

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden Musa Ebu Merzuk, Filistin uzlaşısının tamamlanması için Mısır’ın yaptığı ve Hamas’ın da kabul ettiği önerinin ayrıntıları hakkında bilgi verdi.

Ebu Merzuk, yerel Safa Haber Ajansı’na dün (18 Temmuz Çarşamba) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni önerinin belirli bir takvime göre uzlaşı anlaşmasının uygulanmasını içerdiğini söyledi.

Hamas’ın uzlaşıyla ilgili yeni diyalog görüşmeleri yapmayacağını ve bugüne kadar imzalanan anlaşmaların uygulanmasını istediğini belirten Ebu Merzuk, Hamas heyetinin son Kahire ziyareti sırasında öneriyi onayladıklarını ve Fetih’in cevabını beklediklerini bildirdi.

Ebu Merzuk, Fetih’in cevabının olumlu olmasını ümit ettiklerini kaydederek, Mısır’ın önerisinin Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımların derhal kaldırılmasını içerdiğini belirtti.

Önerinin birkaç aşamadan oluştuğuna işaret eden Ebu Merzuk, her bir aşamada 2011 anlaşmasına dayalı bir grup adımın olduğunu açıkladı.

Ebu Merzuk, Mısır’ın yeni önerisinin en önemli maddelerini Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımların kaldırılması, bakanların mevcut kadrolarla çalışması ve milli birlik hükümeti için görüşmelerin başlaması olduğunu ifade etti.

Hamas lideri, Mısır İstihbaratı Başkanı’yla yaptıkları görüşmede Filistin’deki durumu derinlemesine ele aldıklarını açıkladı.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *