Milletvekilleri yemin etmek için toplanacak

Milletvekilleri yemin etmek için toplanacak

Türkiye Cumhuriyeti 27. Dönem parlamentosu yemin töreni için bugün saat 14’te toplanacak. 600 milletvekili ile açılacak Meclis’te, teker teker yemin edilecek. 

Milletvekillerinin Anayasa’da yer alan yemin metni şu şekilde olacak:

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine andiçerim.”

Yasaya göre, bu metnin herhangi bir kısmında değişiklik yapan ya da eksik söyleyen kişilerin vekillikleri geçerli olmayacak.

Pazartesi günü yemin edeceği bildirilen Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Anayasanın 103. maddesinde yer alan şu yemini edecek:

MADDE 103- Cumhurbaşkanı, görevine başlarken Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde aşağıdaki şekilde andiçer:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *