Bürokrasiyi azaltma çalışmaları başladı

Bürokrasiyi azaltma çalışmaları başladı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum çalışmaları kapsamında bürokrasiyle mücadele için adımlar atılmaya başlandı. Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, vatandaşın, farklı sebeplerle e-devlet uygulamasını kullanmayıp, kamu kurumuna giderek yüz yüze hizmet alma talebine yönelik de yeni bir konsept üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Yeni Şafak gazetesinin aktardığına göre Oktay, şunları söyledi: “O da ‘tek kapı’ diye ifade ettiğimiz, daha güzel bir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum çalışmaları kapsamında bürokrasiyle mücadele için adımlar atılmaya başlandı.

Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, vatandaşın, farklı sebeplerle e-devlet uygulamasını kullanmayıp, kamu kurumuna giderek yüz yüze hizmet alma talebine yönelik de yeni bir konsept üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Yeni Şafak gazetesinin aktardığına göre Oktay, şunları söyledi:

“O da ‘tek kapı’ diye ifade ettiğimiz, daha güzel bir isim vereceğimiz bir uygulama. Vatandaşın 50 kurumda işi olabilir, 50 kuruma gitmesine gerek yok. Gelsin tek bir kapıdan girsin. Hangi kurum nerede aramadan, hiçbir belge getirmeden, fotoğraf dahil elini kolunu sallayarak tek noktadan hizmetlerin tamamını alsın. Böyle bir çalışmamız da var. Bu çalışmada son aşamaya gelindi. Bu tamamlandığında bürokrasinin azaltılması, şeffaflık, takip edilebilirlik dediğimiz alanda çok ciddi bir aşamayı geride bırakacağız. Vatandaşın, hangi konuda, hangi bilgiye ihtiyacı varsa tek tuşla hizmet alabileceği bir sistemi getirmeye çalışıyoruz. Bürokrasinin azaltılması konusunda Türkiye çok ciddi bir eşiği aşmak üzere.

Bütün kurumlarıyla hızlı, esnek karar alan ve hızlı uygulayabilen yepyeni bir devlet.” Sistemin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne adapte olacak şekilde hazır olduğunu bildiren Oktay, Başbakanlık Müsteşarlığı olarak yaptıkları çalışmalarla yeni sisteme ellerinden gelen katkıyı sunduklarını sözlerine ekledi.

Hizmetlerin yüzde 86’sı e-devlet’te

Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, “Şu an itibarıyla devletin vatandaşa verdiği hizmetleri yüzde 86 oranında e-Devlet’e entegre ettik. Bu oran devletin, devlete verdiği hizmette yüzde 72. Devletin iş dünyasına verdiği hizmette ise yüzde 82’yi tamamlamış olacağız. Yıl sonuna kadar yüzde 100’ünü tamamlıyor olacağız. Bundan sonra vatandaş her türlü hizmetini e-Devlet üzerinden alacak” bilgisini paylaştı. Oktay, vatandaşın, yeni sistemle “hiçbir kamu kurumuna gitmeden, belge getirmeden, gece çayını içerken işlemlerini yapabileceğini” söyledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *