Fransız Renault, ABD’ye rağmen İran’da kalacak

Fransız Renault, ABD’ye rağmen İran’da kalacak

Renault Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Ghosn, şirketin İran’daki yaptırımlara rağmen ülkeyi tümüyle terk etmeyeceklerini duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 2015 yılında İran ile P5+1 (ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya) ülkeleri arasında yapılan anlaşmayı sürdürmeyeceğini açıklaması sebebiyle bu ülkeyle iş yapan şirketlere ticaretleri ilişkilerini sonlandırmaları için 90 ile 180 gün arasında süre tanınmıştı.

Euronews’ten Kerem Congar’ın haberine göre, Renault Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Ghosn, şirketin İran’daki yaptırımlara rağmen ülkeyi tümüyle terk etmeyeceklerini duyurdu. Yaptırımlar nedeniyle üretimi ciddi oranda düşürmek zorunda kalacaklarını kabul eden Ghosn, İran pazarının er ya da geç yeniden açılacağını savundu.

Renault yöneticisi, İran’a yönelik ABD yaptırımlarının yıllar sürebileceğini ancak bunun şirket için önemsiz olduğunu söyledi. Carlos Ghosn şirketin İran’da Amerikan yönetimiyle yeni yol haritası çıkarılması konusunda görüşeceklerini de sözlerine ekledi.

İran’da 160 bin araç sattı

Renault yönetiminin İran’da kalması halinde ABD yaptırımları nedeniyle herhangi bir cezaya maruz kalmayacak bir politika izleyeceği düşünülüyor. Renault geçtiğimiz sene İran’da çok büyük bir yatırıma imza atarak üretim kapasitesini artırmayı amaçlamıştı.

Renault, İran’da en çok satan yabancı marka araçlardan bir tanesi. Renault geçen sene dünya genelinde ürettiği yaklaşık 3.8 milyon aracın 160 bin kadarını İran pazarında satmıştı. İran, Fransız şirketin en fazla araç sattığı 10’uncu ülke konumunda.

Renault’nun aksine otomobil devleri İran’dan çekiliyor

Peugeot ve Citroen markalarını bünyesinde barındıran Renault’nun ülkedeki en büyük rakiplerinden PSA Grup ise ABD yaptırımlarına uyarak ülkeden çekileceğini açıkladı.

Fransız enerji devi Total, yolcu uçağı üreticisi Boeing, Danimarkalı gemi taşımacılığı firması Maersk ve spor kıyafet üreticisi ABD’li Nike gibi uluslararası firmalar da İran’dan çekilme kararı aldı.

ABD yaptırımları nedeniyle birkaç aylık süre içerisinde ülkeden çekilmeleri dayatılan Avrupalı şirketlerin ekonomik kayıplarının on milyarlarca Doları bulması bekleniyor.

ABD pazarı daha da zorlaşacak

ABD yaptırımları sebebiyle İran pazarı büyük ölçüde kapanacak olan Renault gibi birçok Avrupalı şirketin Amerikan piyasasında iş yapmaları da zorlaşacak. Örneğin Nissan şirketinin yüzde 43’ünü elinde bulunduran Renault’un Amerikan pazarında ciddi bir payı bulunuyor. Japon markası Nissan’ın sadece geçtiğimiz yıl ABD’de 1,6 milyon araç sattığı biliniyor.

Ranault ise 1980’de çekildiği ABD pazarında 30 yılı aşkın süredir otomobil satmıyor.

İran’da 2017’de 660 milyon Euroluk anlaşma

İran Sanayi Geliştirme ve Yenileme Organizasyonu (İDRO) ile Fransız otomobil şirketi Renault arasında 2017 Ağustos’unda 660 milyon Euroluk iş birliği anlaşması yapılmıştı. Anlaşmaya göre, 2018 yılında İran’da faaliyete geçecek otomobil fabrikası 150 bin araçla üretime başlaması, 2024 yılına kadar da bu rakamın 300 bine çıkarılması planlanıyordu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *