Hamaney, gençlerin eleştirilerini dinledi

Hamaney, gençlerin eleştirilerini dinledi

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile iftarda bir araya gelen üniversite öğrencileri ülkenin yönetimiyle ilgili sert eleştirilerde bulundu.

İran medyasının da yer verdiği eleştirilerin ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi ve kötüleşen İran ekonomisinin yarattığı endişeleri yansıttığı belirtiliyor.

Her Ramazan ayında genelde Hamaney’in düzenlediği iftar programlarında benzer eleştiriler yöneltilse de son eleştiriler medyada geniş yer buldu. Ülkede halihazırda çiftçilerin ve kamyon şoförlerinin sürdürdüğü grevlerin ve protestoların de bunda etkisinin olabileceği sanılıyor.

Sputnik’in aktardığına göre, İran medyasına göre görüşmede özellikle Seher Mihrabi adlı öğrencinin bir dizi sorunu sıralayıp Hamaney’den bu konularda talep yanıt istemesi dikkat çekti.

Mehrabi’nin sıraladığı sorunlar arasında ‘sosyal sınıflar arasındaki eşitsizliğin sistematik şekilde artması, çevre krizinin ve gecekondu mahallelerinin artması, kamu güveninin düşüşü, yüksek işsizlik oranı, azınlıkların yaşadıkları zorluklar ile yargı ve güvenlik sistemindeki muhafazakar unsurların aktivistleri hedef almak için ‘hayali güvenlik durumları’ yaratması’ yer aldı.

Mihrabi, ülkede basın özgürlüğünün de baskı altında olduğunu dile getirdi.

‘TOPLUMDAKİ MESELELERDEN HABERDARIM’

Üniveriste öğrencisinin “Bu sorulara, eleştirilere ve protestolara yanıtınız nedir?” şeklindeki sorusuna Hamaney, bu konulardaki  eksiklikleri kabul ederek “Bu sorunları ortadan kaldırmak kolay değil’ yanıtını verdi.

Hamaney bu konudaki çözüm yollarından birinin ‘Devrimci, kendini adamış ve motive olmuş gençlerin hükümet kurumlarına yerleştirilmesi’ olduğunu belirtti.
“Ülkenin durumunun çok kötü olduğunu söyleyen öğrencinin sözlerini değil ancak duygularını teyit ediyorum. Toplumdaki meselelerden ve ülkedeki gidişattan haberdarım” diyen Hamaney ayrıca “Ülkenin büyümesi için ifade özgürlüğü gerekiyor” diye konuştu.

Şii teokrasi ile yönetilen İran’da devlet işlerindeki her konuda son karar hakkı Hamaney’de bulunuyor. Ancak hem cumhurbaşkanlığı gem de meclis seçimlerinin yapıldğı ülkenin siyasi arenasında hem muhafazakarlar hem de reformcular yer alıyor.

Ülke genelinde aralık ve ocak ayında başta kötüye giden ekonomiden kaynaklanan ve şiddet olaylarının da yaşandığı protesto gösterileri gerçekleşmiş, Hamaney ‘barışçı gösterileri’ desteklediğini söylemişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *