Güney Kıbrıs’tan Avrupa ve Rusya’ya Akkuyu çağrısı

Güney Kıbrıs’tan Avrupa ve Rusya’ya Akkuyu çağrısı

Türkiye için büyük önem taşıyan Akkuyu Nükleer santrali projesinin durdurulması için Güney Kıbrıs Parlamentosu tarafından Avrupa Birliği’ne ve Rusya’ya, Türkiye’ye baskı çağrısı yapıldı.

Güney Kıbrıs parlamentosu tarafından uluslarararası toplumu ve özellikle de Avrupa Birliği’ni (AB) Türkiye’ye Akkuyu nükleer santralinin tamamlanmaması konusunda baskı yapmaya çağıran bir karar aldı. Parlamento, Cuma günü yaptığı oturumda Rusya’yı da bu projeyle ilgili tutumunu değiştirmeye çağırdı.

BBC Türkçe’nin haberine göre Rum parlamentosu kararında, Akkuyu santralinin yakınlığı itibarıyla Kıbrıs’a etkisi konusunda ‘derin endişe duyulduğu’, nükleer bir kaza ya da şiddetli bir deprem durumunda meydana gelebilecek sızıntıların, kuvvetli rüzgarlar ve denizdeki akıntılar ile felaketin boyutlarını iyice büyüteceği kaygısı öne sürüldü.

Kararda Türkiye’nin “çevre örgütlerinin, çok geniş bir bölge açısından ciddi tehdit oluşturduğu uyarılarını dikkate almadan” Nisan ayında nükleer santralin temelini atması da kınandı.

Ayrıca Türkiye’nin komşu ülkelere santralin yeri ve bir kaza ya da tehlike durumunda zararı en aza indirmek için alınabilecek ortak tedbirler konusunda danışmadığı için Uluslararası Yangın Güvenliği Konvansiyonu’nu da ihlal ettiği savunuldu.

Güney Kıbrıs parlamentosu kararında, Türkiye’nin nükleer santral planının Doğu Akdeniz ülkelerini doğrudan radyoaktivite tehlikesine maruz bıraktığı, radyoaktif atıkların nakli sırasında Akdeniz sularının kirlenmesi tehlikesi bulunduğu da ileri sürüldü.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *