Kilise’de İftar Yemeği

Kilise’de İftar Yemeği

Brüksel’in merkezinde bulunan bir kilisede “Farklı kültürlerle birlikte yaşamak, geleceği birlikte inşa etmek” konulu panel düzenlendi ve herkese açık iftar yemeği verildi.

Ramazan’ın anlamı yorumlandı!

Al Mouwan adlı sivil toplum örgütü tarafından organize edilen iftar yemeğine farklı dinlerden birçok kişi katıldı.

Euronews’ün aktardığına göre, Al Mouwan başkanı Lahcen Hamouch Ramazan ayının ortak paylaşım, birliktelik ve hoşgörü anlamına geldiğini savunarak, “Kutsal Ramazan ayı ortak paylaşım, birliktelik ve hoşgörü anlamına geliyor. Bizler farklı kesimlerden bütün insanlar ile bu önemli anı paylaşmak istiyoruz. Dünyaya bütün Müslümanların terörist olmadığını göstermeye çalışıyoruz. Burada bulunan Müslümanlar, Hıristiyanlar, Yahudiler ve deistler, birlikte yaşamak için çaba sarfetmeye hazır.” dedi.

Kilise papazı Jacques Hanon, Müslümanlar tarafından atılan buna benzer adımların sembolik anlamda büyük önem taşıdığını ileri sürerek “Bu akşam yapılanlar, sembolik olarak büyük önem taşıyor. Birlikte hareket ettiğimizde korkulara, kötülüklere, şiddete ve ırkçılığa yenik düşmediğimizi görüyoruz.” dedi.

Kilise’deki iftara Yahudiler de katıldı!

İftar yemeğine katılanlar arasında Yahudiler de vardı. Uzun yıllardır Brüksel’de yaşayan Evelyn Haberfield farklı kültürlerden gelen insanlarla aynı masa etrafında yemek yemekten büyük keyif aldığını söyledi: “Ortak paylaşım zamanı, farklı kesimlerden gelen birçok kişi ile aynı masa etrafında oturarak insanlar ile birçok şeyi konuşabiliyoruz. Büyük keyif alıyoruz.”

Beguinage olarak bilinen kilise, kalacak yeri olmayan insanlara yardımcı olmaya çalışıyor. Kilise yetkilileri diyalog ve birlikte yaşama platformlarının geliştirilmesi gerektiğini savunuyorlar.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *