Avrupa Milletvekillerinden ‘Açık Görüşme’ Talebi

Avrupa Milletvekillerinden ‘Açık Görüşme’ Talebi

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 22 Mayıs’ta Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi grupların başkanlarıyla görüşecek. Bazı Avrupa milletvekilleri görüşmenin kapalı kapılar ardında gerçekleşecek olmasına tepki gösterdi.

Gizli görüşmeleri protesto edeceğini bildiren Avrupa Parlamentosu Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Görüşmenin kapalı kapılar ardında gerçekleşmesi halinde toplantıya katılmayacağım. Herkese açık bir toplantı olmalı ya da Facebook üzerinden canlı yayınlanmalı” ifadelerine yer verdi.

Euronews’ün haberine göre, AB Komisyonu’nun Adaletten Sorumlu Üyesi Vera Jourova, Euronews’e verdiği mülakatta, “İçten bir şekilde duygularımı ifade ediyorum. Ben Sayın Zuckerberg’i halkın gerçekten doğu cevaplar alacağını düşündüğüm için davete ettim. Skandal, cevapsız bırakacak ya da sessiz kalınmayacak kadar büyük. Bu, onun Avrupalılara Facebook’un olanların bir daha yaşanmaması için ne tür tedbirler aldığını anlatması açısından çok büyük bir imkan.” dedi.

AP, Facebook’un, veri sızıntısı skandalı sonrası özel hayata saygı ve kişisel verilerin korunması konularında Avrupa’daki vatandaşlara hesap vermesi çağrısında bulunmuştu.

Zuckerberg, nisan ayında da ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi’nde şirketin veri sızıntısı skandalıyla ilgili ifade vermişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *