Ankara, ABD’de ‘Lobi’ için kiminle görüşüyor?

Ankara, ABD’de ‘Lobi’ için kiminle görüşüyor?

“Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası müdürlüğünü yapan, Cumhuriyetçi partinin en kıdemli siyasi danışmanlarından biri olan, Rusya soruşturmasında adı geçen Paul Manafort’un sahibi olduğu Mercury şirketinin Ankara’da bir dizi görüşmelerde bulunduğunu öğrendim.”

“Son dönemde ABD-Türkiye ilişkileri türbülansa girdi. Hatta kopma noktasına geldi.” diyen Dilek Güngör, Sabah’taki dünkü yazısının bir bölümünde Türkiye’nin ABD’de ‘ters algı’ operasyonu yürütmeye ihtiyacı olduğunu savundu. Güngör, bu yönde sinyaller aldığını belirterek, ABD’de Rusya soruşturmasında ismi geçen Manafort’un şirketi Mercury’nin Ankara’da bir dizi görüşmelerde bulunduğunu belirtti. Henüz net bir sonucun ortaya çıkmadığını belirten Güngör’ün yazısının o bölümü:

Sanırım, ABD’deki Türkiye düşmanı lobinin etkisini azaltmak için ters bir algı operasyonu yürütülmesine ihtiyaç var. ABD’de siyasi bağlantıları olan, ülkenin dış politikası üzerinde etkili olabilecek, ticari ve ekonomik çıkarları gözetecek lobicilik faaliyetleri bu algıyı oluşturabilir mi?
Ankara’da yaptığım görüşmelerde bu konuda yeni adımların gelebileceğine dair sinyaller aldım.
Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası müdürlüğünü yapan, Cumhuriyetçi partinin en kıdemli siyasi danışmanlarından biri olan, Rusya soruşturmasında adı geçen Paul Manafort’un sahibi olduğu Mercury şirketinin Ankara’da bir dizi görüşmelerde bulunduğunu öğrendim. Duyduğuma göre, ABD’nin en güçlü lobi şirketlerinden biri olan Mercury’nin başkan yardımcısı Dışişleri ve Ekonomi Bakanlığı’na gitmiş. Ankara’nın görüşmelerde Mercury’e çok soğuk bakmadığını biliyorum. Ama henüz imzalar atılmadığı için net bir şey söylemek doğru olmaz.
Bakalım, Türkiye’nin ABD’deki lobisi için Mercury ile mi yol alınacak?
Sanırım, birkaç güne kadar öğreniriz.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *