Şirketlerin “1 trilyon dolar” değerinde olma yarışı

Şirketlerin “1 trilyon dolar” değerinde olma yarışı

Bu yıl dünya ilk kez halka açık bir şirketin 1 trilyon dolarlık değere ulaşması kuvvetle muhtemel. Ancak hangi şirketin bu unvanı elde edeceği konusu net değil.

Teknoloji şirketleri arasında “Bir trilyon” yarışı sürmesine karşın, Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Aramco halka açıldığında değerinin 2 trilyon dolar olması bekleniyor.

1 trilyon hedefine en yakın Apple
BBC’nin haberine göre Microsoft, Google, Facebook ve hatta Tesla’nın adı anılsa da bu konuda en güçlü adaylar teknoloji devleri Apple ile Amazon.
Geçen yılın sonunda 1000 dolarlık yeni telefonu iPhone X’i satışa çıkaran Apple, 900 milyar dolara yakın piyasa değeriyle hem dünyanın en değerli halka açık şirketi, hem de 1 trilyon dolar hedefine en yakın şirket. Apple’ın 1 trilyon dolarlık değere ulaşabilmesi için hisselerinde yüzde 13’lük bir artış yeterli olacak.

Piyasa değerleri
Akıllı telefon teknolojisiyle büyük bir devrim başlatan Apple’ın hisseleri, 2017’de yüzde 45 yükselmiş olsa da, özellikle Eylül ayında iPhone X’in tanıtımının ardından yükseliş yerini yatay bir seyre bırakmıştı.
iPhone X’in hem beklentilerden çok daha pahalı olması hem de önceki modellere göre büyük bir yenilik getirmemesi, telefonun satış performansı konusunda kuşkuların oluşmasına yol açmış durumda.
Apple’ın tüketici teknolojisi alanındaki yeniliklere öncülük eden bir şirketten, düşen Pazar payı karşısında konumunu korumaya çalışan bir şirkete dönüştüğünü savunanlar, şirketin piyasa değerinin eskisi kadar hızlı artmayabileceğini öngörüyor.

Amazon’un hızlı yükselişi
Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, şirketi internet üzerinden kitap satışı yapan bir firmadan dünyanın en büyük internetten alışveriş platformuna dönüştürdü.
Piyasa değeri sıralamasında Amazon ilk üçte dahi yer almıyor. Ancak başta yatırım bankası Morgan Stanley olmak üzere pekçok yatırım uzmanı ve sektör yetkilisi Amazon’un 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk şirket olabileceğini söylüyor.
2017’de hisseleri yüzde 58 yükselen Amazon, 572 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Yani hedefe en yakın şirket Apple’ın 312 milyar dolar gerisinde.
Amazon’un 2018’de 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşabilmesi için hisselerinde yüzde 75’lik bir prim yaşanması gerekiyor. Ancak her şeye rağmen, Amazon’un 1 trilyon dolar yarışında ipi göğüslemesi için hem 2017’deki yüzde 60’lık yükselişten daha iyi bir performans sergilemesi, hem de Apple hisselerindeki yatay seyrin sürmesi gerekiyor.

Aramco’nun değeri 2 trilyon dolar
Her ne kadar halka açık şirketler arasındaki yarış devam etse de, dünyanın en değerli şirketinin Amazon ya da Apple olmadığını, hatta uzun yıllar boyunca bu ünvanı elde etmelerinin de mümkün gözükmediğini hatırlamakta fayda var.
Suudi Arabistan’ın henüz halka açık olmayan petrol şirketi Aramco’nun piyasa değerinin 2 trilyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *