Kaçak gelen göçmenler geri gönderiliyor

Kaçak gelen göçmenler geri gönderiliyor

İçişleri Bakanı Soylu, yılın ilk 5 ayında Afganistan’dan 41 bin kişi geldiğini, bunların 20 bininin geri gönderildiğini söyledi.

İSTANBUL (AA) – İstanbul’da muhtarlarla bir araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı konuşmada, sınırlarda ve şehir merkezlerinde kaçak göçmenlere karşı mücadelenin güçlendirildiğini söyledi.

Soylu, kaçak göçmenlerle ilgili alınan önlemlerin sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

“Bu yıl Türkiye’ye 41 bin 192 Afgan göçmen kaçak olarak gelmiş, geçen yıl 100 bin 500 civarındaydı. Bu yıl ilk beş ayda 41 bin 192 Afgan göçmen kaçak olarak gelmiş ve bunların 20 bin 558’i geri gönderilmiştir. Bu büyük bir rakamdır. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir geri gönderme söz konusu değildir. Aynı zamanda Suriyeli kardeşlerimizin de kendi gönüllü geri dönüşleri çerçevesinde huzura kavuşturulan, Fırat Kalkanı ve Zeytindalı Harekatı bölgesine, Afrin bölgesine 329 bin kişi de geri dönmüştür. Orada huzuru tesis ettikçe, orada huzuru temin ettikçe bu sayının da artacağını ifade etmek istiyoruz.”

Soylu bayram tatilinde Suriye’ye açtıkları sınır kapıları sayesinde geri dönüşün hızlandığını ifade ederek, “İşte bunlar madem bayrama gidiyorlar. Niye orada kalmıyorlar. Bakın bu tezviratı sürekli olarak yapıyorlar. Bu bayram aralığını hükümetin bir kararı olarak ve İçişleri Bakanlığının da bu konuda hükümetin kararını uyguladığı bir politika olarak devam ettiriyoruz. Neden? O bölgelerdeki, huzur olan bölgeler varsa oraya mümkün olduğunca gidebilsinler. Ve oradaki huzuru görebilsinler diye. Eskiden bayramda belirli günler açılırdı. Şimdi ise onların oraya dönmesine yönelik çok geniş bir tarih aralığı verdik. Bu da bir politika. Gitsinler, görsünler, kalmak isterlerse kalsınlar diye. Ve bu politika da başarılı oldu.” diye konuştu.

Bakan Süleyman Soylu, İstanbul’da da kaçak göçmenlere karşı önlemler alındığını aktardı.

Kentte 2018’de yakalanan ve deport edilen kaçak göçmen sayısının 4 bin 500 olduğunu dile getiren Soylu, şöyle devam etti:

“Bu yılın henüz ilk 5 ayında 10 bin rakamını geçtik. Bu politikamızı da İstanbul’da değiştirdik. Size ve İstanbullu hemşehrilerime şunu söylemek istiyorum, İstanbul içerisinde düzensiz göçmen ve kaçak göçmen bulundurmayacağımızı, bu konuda tedbirlerimizi en üst düzeyde aldığımızı, diğer meselelerde nasıl bir adım atmışsak, bu meselede de İstanbul’umuzun bu konudaki, hayatını, yaşantısını, asayişi ve güveni en üst noktada temin edebilecek bir adımı atacağımızı ve bu yıl itibarıyla 40 binin üzerinde İstanbul’da bulunan düzensiz göçmeni İstanbul’dan uzaklaştırabileceğimizi ve kendi ülkelerine tekrar iade edebileceğimizi söylemek isterim.”

Paylaş :

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir *

İptal