NATO, Karadeniz ve Doğu Balkanlar’da genişlemeyi sürdürecek

NATO, Karadeniz ve Doğu Balkanlar’da genişlemeyi sürdürecek

Batının askeri kulübü NATO, üye devletlerin devlet ve hükümet başkanlarının ABD’de katıldığı toplantıdan sonra yayımladığı ortak bildiride, NATO’nun Karadeniz ve Doğu Balkanlar’da genişlemeyi sürdüreceğini duyurdu.

NATO ülkelerinin Kiev’e, ittifaka ve Avrupa-Atlantik kurumlarına ‘geri dönülmez üyelik’ yolunda yardımın yanı sıra, ilerlemesi yıllık değerlendirmeye tabi olacak güvenlik ve demokrasi reformlarının uygulanmasında Ukrayna’yı destekleme sözü verdiği vurgulandı.

Ortak bildiride öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

NATO bölgede ‘barışı destekleme’ adına Ortadoğu ve Afrika’daki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor, bu amaçla Ürdün’ün başkenti Amman’da bir ofis açacak ve Iraklı yetkililerle çalışmaya devam edecek.

NATO, Karadeniz ve Doğu Balkanlar’da genişlemeyi sürdürmeyi planlıyor.

NATO, Polonya’daki yeni Aegis Ashore üssünün kullanımı da dahil olmak üzere hava ve füze savunma potansiyelini artıracak.

NATO, tüm dünya ülkelerinden Rusya’ya hiçbir şekilde destek vermemesini talep ediyor ve bunu yapan ülkeleri kınıyor.

NATO, Çin Halk Cumhuriyeti’ne stratejik riskleri azaltmak için diyalog kurma çağrısı yapıyor; ittifak üyeleri Pekin’le etkileşime açık.

NATO ülkeleri bir sonraki ittifak zirvesine kadar Rusya ile ilişkilere yönelik stratejik yaklaşımlara ilişkin tavsiyeler geliştirecek.

NATO, Asya-Pasifik bölgesindeki ülkelerle iş birliğini derinleştirecek

Terörizmle mücadele NATO’nun kollektif savunmasının önemli bir unsuru olmaya devam edecek.

NATO ‘hibrit tehditlere’ karşı koymaya devam edecek

Rusya’nın Belarus’la siyasi ve askeri entegrasyonunu derinleştirmesi, bölgesel istikrar ve NATO savunması açısından olumsuz sonuçlara yol açıyor.

(sputnik)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *