Kanada’da bir grup yazar, İsrail’le işbirliğine tavır koydu

Kanada’da bir grup yazar, İsrail’le işbirliğine tavır koydu

Giller Vakfı adında bir vakıf tarafından düzenlenen Scotiabank Giller Ödülü için hazırlanan aday listedeki 15 yazar, Vakfın sponsorlarının, siyonist rejimin silah üreticileri ile bağlantıları nedeniyle, eserlerini yarışmadan çektiklerini duyurdular. Daha önceden vakıftan ödül almış 5 yazar da bu yazarlara destek verdi.

15 yazar tarafından Giller Vakfı’na dün gönderilen mektupta, “Giller Vakfı, İsrail’in Filistin’i işgaline doğrudan yatırım yapan herhangi bir sponsordan fon almaya devam ettiği sürece, soykırımın suç ortağı olmaya devam edecektir.” ifadesi kullanıldı.

Başarılı yazarlara verilen yaklaşık 73 bin dolar değerindeki prestijli ödülün aday listesindeki 15 kişi, yazarlar olarak eserlerinin “silah finansmanı ve İsrail’in Filistinlilere yönelik devam eden soykırımına aktif olarak yatırım yapan sponsorlara kılıf olarak kullanılmasına” tahammül edemeyeceklerini belirterek yarışmadan çekildiklerini açıkladı.

Daha önce Scotiabank Giller Ödülü​’nü de kazanmış 5 kişinin de imzaladığı mektupta yazarlar, Giller Vakfının sponsorlarından Scotiabank’a, İsrailli silah şirketi Elbit Systems’e yatırımlarını geri çekmesi, Azrieli Vakfı Grubu, Indigo ve Audible gibi sponsorlarına da Filistinlilere karşı faaliyetlerden vazgeçmeleri için baskı yapması talebinde bulundu.

Siyonistlerle ilişkili sponsor şirketler

Yazarlar, 2023’teki protestolar sonucu Elbit Systems yatırımlarının yarısını geri çeken Scotiabank’ın söz konusu şirkette hala “milyonlarca dolar” yatırımı bulunduğunu kaydetti.

Azrieli Vakfı Grubunun “işgal altındaki Batı Şeria’da uluslararası hukuk kapsamında yasa dışı olan yerleşimlerde iş yapmayı sürdürdüğü”nü ve “Siyonist kolonyal yerleşimci projeyi genişletmek için İsrail’e göçü teşvik ettiğini” vurgulayan yazarlar, Kanada’nın en büyük kitap satış şirketi Indigo’nun da “İsrail işgal güçlerinde görev almak, Filistinlileri yerlerinden etmek, terörize etmek ve öldürmek için” İsrail vatandaşı olmayanlara burs sağladığını belirtti.

Yazarlar, Amazon’un sahibi olduğu Audible’ın da yöneticisinin, İsrail’e aleni desteği, “diğer bir deyişle soykırıma desteği” yüzünden çalışanlarını kaybettiğini söyleyen teknoloji şirketi Palantir ile ortaklık yaptığını ifade etti.

15 yazar, meslektaşlarını eserlerini ödülün aday listesinden çekerek kendilerine katılmaya çağırdı.

Giller Vakfı ise olaya ilişkin açıklama yapmadı.

Giller Vakfı

Giller Ödülü 1994 yılında kendisi de yahudi olan Jack Rabinovitch tarafından, bir yıl önce kanserden vefat eden eşi edebiyat gazetecisi Doris Giller’in anısına kurulmuştur. 25 bin dolar yıllık nakit para ödülü veren vakıf, ülkedeki en büyük edebiyat ödülü sayılıyor.

2005 yılında Giller Prize, Scotiabank ile işbirliği yaparak Scotiabank Giller Prize’ı oluşturdu. Bu, Kanada’nın kurgu edebiyat ödülünün ilk ortak sponsorluğudur. Ödül miktarı 25 bin dolardan 2014 yılında 140 bin dolara kadar yükseltilmiştir.

Vakfın direktörlüğünü ise Elena Rabinovitch yürütüyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *