İngiltere’de rekor sayıda ‘müslüman’ Avam kamarasına girdi

İngiltere’de rekor sayıda ‘müslüman’ Avam kamarasına girdi

4 Temmuz’da yapılan seçimlerde, azınlıkları temsilen 89 milletvekili Avam Kamarasına girerken, 25 ‘müslüman’ vekil de parlamentoya girdi. Bunların 8’inin Azad Cammu Keşmir kökenliler olması dikkat çekti. Yapılacak yemin töreninde İngiliz kralını, devletini ve çıkarlarını korumak üzere yeni vekiller and içecek.

Ülkede 2019 genel seçimlerinde 19, 2017 seçimlerinde ise 15 Müslüman aday meclise girmeye hak kazanırken 4 Temmuz seçimleri sonucunda meclise giren Müslüman aday sayısı 25 oldu. Avam Kamarasının 650 üyesi bulunuyor.

Yaklaşık 3,5 milyon Müslümanın bulunduğu ülkede, 8 Müslüman milletvekili ise ilk kez parlamentoya girmeye hak kazandı.

Müslüman milletvekillerinin 18’i İşçi Partisinden, 2’si Muhafazakar Partiden, 1’i de Liberal Demokrat Partiden Avam Kamarası’na girdi. Gazze destekçisi bağımsız milletvekili adaylarından 4 Müslüman da seçilerek çoğunluğu elde edenler arasında yer aldı.

İşçi Partisinden North Somerset milletvekili seçilen Sadik al-Hassan, 32 yıllık Muhafazakar Parti milletvekili Liam Fox’u yerinden ederken, Abtisam Muhamed ise ülkenin ilk Yemen kökenli milletvekili oldu.

Nüfusun yüzde 30’undan fazlasını Müslümanların oluşturduğu 20 seçim bölgesinin tamamında İşçi Partisi adayları milletvekili seçilirken, partinin Kıbrıs Türkü adayı Nesil Çalışkan ise ülkenin ilk Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) kökenli kadın milletvekili oldu.

Avam Kamarası’na girme başarısı gösteren 25 milletvekilinden 8’ini, Pakistan kontrolündeki Azad Cammu Keşmir kökenliler oluşturdu.

Ülkede 4 Temmuz’da düzenlenen genel seçimler sonrası 14 yıllık Muhafazakar Parti iktidarı sona ermişti. Muhafazakar Parti’nin 5 yıl önce 365 olan milletvekili sayısı 120’lere gerilerken İşçi Partisi, 650 sandalyeli Avam Kamarası’ndaki 411 sandalyeyi kazanarak yeni hükümeti kurmuştu.

Yeni milletvekillerinin yemin töreninin salı günü yapılması bekleniyor. Ayrıca yeni vekillere protokol ve standartlar konusunda oryantasyon eğitimi verilecek.

Lordlar Kamarası üyelikleri ise seçimle yapılmıyor. Üyeliğin ancak atama ve veraset yoluyla gerçekleştirildiği üst organ olan Lordlar Kamarası, yaklaşık 800 üyeden oluşuyor ve aralarında ruhaniler de bulunuyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *