“Hamas’a daha fazla saygı duyuyorum” mesajı, gözaltına aldırdı

“Hamas’a daha fazla saygı duyuyorum” mesajı, gözaltına aldırdı

“Hamas liderlerine İsrail devletinin liderlerinden daha fazla saygı ve takdir duyuyorum” mesajı üzerine Avrupa Yahudi Örgütü’nün suç duyurusu ile Fransız akademisyen François Burgat Fransız polisi tarafından dün göz altına alındı, akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

“Hamas liderlerine İsrail devletinin liderlerinden daha fazla saygı ve takdir duyuyorum. Sanırım tek ben değilim, tam tersi.” mesajını paylaşan, 76 yaşındaki siyaset bilimci François Burgat, bu sözlere öfkelenen Avrupa Yahudi Örgütü (OJE) isimli kuruluşun şikayeti ile göz altına alındı.

Siyonist rejimin Gazze’deki saldırılarıyla ilgili 2 Ocak’ta sosyal medyada yaptığı paylaşımı nedeniyle de bir Yahudi kuruluşun hedefi olan ve dün “terör propagandası” yaptığı gerekçesiyle sabah saatlerinde Fransa’nın güneyindeki Aix-en-Provence şehrindeki polis karakoluna ifadeye çağrılan Fransız uzman Burgat hakkında gözaltı kararı verildi.

Burgat’nın avukatlığını yapan İslamofobi platformu kurucusu Rafik Chekkat, “Fransa’da bir akademisyenin dış çatışmalarla ilgili yaptığı siyasi açıklamalar nedeniyle özgürlüğünden mahrum bırakılmasının skandal olduğu” değerlendirmesinde bulundu. Chekkat, müvekkilinin çıkarıldığı duruşmada kendisine yöneltilen suçlamalara ilişkin “dürüst, ayrıntılı ve kaynak gösteren” yanıtlar verdiğini belirtti.

Burgat hakkında verilen gözaltı kararı dün yerel saatle 16.00 civarında kaldırıldı.

Yeniden mesaj attı

Bir akademisyenin Gazze konusundaki paylaşımı nedeniyle gözaltına alınması sosyal medyada tepki çekerken, Burgat da “terör propagandası” yapmaktan ifadeye çağrılmasına ilişkin X hesabından yaptığı paylaşımda, “Fransa daha ne kadar gezegenin geri kalanına ‘insan hakları’ ve ‘ifade özgürlüğü’ dersleri dağıtmaya cesaret edecek.” ifadesini kullandı.

Burgat, İslamcılık, İslam karşıtlığı, Arap dünyası ve terör alanında çalışmaları dolayısıyla parlamento ve resmi kuruluşlar tarafından çalışmalarına başvurulan bir isim olarak öne çıkıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *