ABD istihbarat direktörü Mısır’da

ABD istihbarat direktörü Mısır’da

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Sisi ile Mısır’a gelen ABD İstihbarat (CIA) Direktörü William Burns, Kahire’de görüştü. İkilinin, Gazze’de ateşkesin sağlanması için sarf edilen ortak çabaları ele aldığı öne sürüldü.

Açıklamaya göre, görüşmede, “İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik askeri saldırılarının devam etmesine karşı olduklarını” belirten Sisi, “bölgedeki çatışmanın genişlemesini önlemek için ciddi ve etkili adımlar atmak gerektiğine ve “Filistin meselesinin adil ve kapsamlı bir şekilde çözülmesi çerçevesinde iki devletli çözümün uygulanmasının önemini” savundu.

Açıklamada, ABD’li istihbaratçının da Mısır’ın Gazze Şeridi’nde ateşkes sağlanması ve insani yardımların gönderilmesi için sarf ettiği çabaları takdir ettiğini ifade ettiği savunuldu.

Mısır ve Katar arabulucu rolünde

Gazze’de ateşkes için müzakerelerin yeni turu öncesinde CIA Direktörü William Burns liderliğinde bir heyetin Mısır’a geldiği bildirilmişti.

Esir takası konusunda anlaşmaya varılması, ateşkesin sağlanması için Tel Aviv ile Hamas arasında gelecek günlerde Mısır ve Katar’ın arabuluculuğunda dolaylı müzakerelerin tekrar yapılması bekleniyor.

Siyonist İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet’in (Şabak) Direktörü Ronen Bar liderliğindeki siyonist müzakere heyeti, esir takası müzakereleri ve Refah Sınır Kapısı’nın idaresi hakkındaki görüşmelere katılmak üzere önceki gün Mısır’a gitmişti.

Hamas ise siyonistlerin Gazze Şeridi’ne saldırılarını durdurmak için anlaşmaya varmak adına olumlu ve esnek bir tutum sergilediklerini, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ise müzakerelerin önündeki engelleri artırdığını belirtmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *