Pentagon, fiyasko limanını yeniden kurmak niyetinde

Pentagon, fiyasko limanını yeniden kurmak niyetinde

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), olumsuz hava koşulları nedeniyle 28 Haziran’da bir kez daha sökülen Gazze’deki yüzer iskelenin halen İsrail’in Aşdod Limanı’nda tutulduğunu açıkladı. Yayımlanan görüntüde Amerikan askerleri Gazze topraklarında görünmesine karşın, ABD yönetimi, askerlerinin asla karaya ayak basmadıklarını öne sürüyordu.

Pentagon sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

İnsani yardımları denizden ulaştırmak amacıyla Gazze’ye kurulan yüzer iskelenin güncel durumuna yönelik soruya Ryder, “İskele halen Aşdod Limanı’nda tutuluyor, Gazze’ye kurulmadı. Şu anda hava koşullarını izlemeye devam ediyoruz. Buna bağlı olarak, yakında yeniden kurulum tarihiyle ilgili güncelleme yapacağız.” yanıtını verdi.

Yardımların dağıtımı için kurulan hücrede İsrail var

Patrick Ryder, AA muhabirinin sorusu üzerine, Dünya Gıda Programı’nın (WFP) yardımların bir kısmını indirildikleri yerden depolara ve dağıtım merkezlerine taşımaya başladığını belirterek yardımın güvenli dağıtımı için insani yardım kuruluşları, İsrail ordusu ve ABD güçlerinden oluşan bir koordinasyon hücresinin kurulduğunu ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşu olan WFP, İsrail’in yüzer iskele yakınındaki askeri faaliyetleri nedeniyle geçen ay yardım dağıtımını durdurduğunu açıklamıştı.

Pentagon, 28 Haziran’da, olumsuz hava koşullarını gerekçe göstererek Gazze’ye kurulan yüzer iskelenin bir kez daha söküldüğünü, karaya indirilen yardım malzemelerinin Gazze halkına ulaştırılamadığı için depolama alanının da dolma noktasına geldiğini bildirmişti.

ABD’den İsrail’e yüklü silah, Gazze’ye sembolik miktarda insani yardım

ABD Başkanı Joe Biden, 7 Mart’ta yaptığı son Birliğin Durumu konuşmasında, Gazze halkına insani yardımların ulaştırılması için bölgeye yüzer iskele kurulacağını duyurmuştu.

Siyonist rejimin kara sınırından Gazze’ye insani yardım girişlerini engellemesine çözüm olarak planlanan yüzer iskelenin kurulumu iki aydan fazla sürerek 17 Mayıs’ta bitirilmişti. Ancak 25 Mayıs’ta çıkan fırtına sonucu yüzer iskele parçalara ayrılmış, “fiyasko” eleştirileri altında İsrail’de yapılan onarımdan sonra 7 Haziran’da tekrar yerine kurulmuştu.​​​​​​​

Pentagon, ilk olarak 320 milyon dolar harcandığı açıklanan Gazze’deki yüzer iskelenin toplam maliyetinin, ikinci kurulum için tamiri dahil yaklaşık 230 milyon dolar olarak yeniden belirlendiğini duyurmuştu.

Gazze’deki siyonist vahşete itiraz etmeyen, bilakis İsrail’i koruyup kollayan ABD, geçen ay İsrail’e 26 milyar dolarlık askeri yardım göndereceğini, mühimmat sevkiyatının ise asla kesilmediğini bildirdi. ABD ile birlikte diğer G7 üyesi demokratik ülkeler de İsrail’e tam destek verdiklerini açıklamışlardı. Bu ülkelerden İsrail’e yapılan askeri sevkiyatlarda da herhangi bir kesinti yaşanmazken Gazze’de yaklaşık 9 aydır kesintisiz süren İsrail bombardımanında, bilinen rakamlara göre, 38 bin şehid var.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *