Netanyahu: Savaş sonrası, Arap rejimlerin desteği gerekiyor

Netanyahu: Savaş sonrası, Arap rejimlerin desteği gerekiyor

Siyonist kasap Netanyahu, ABD’de yapacağı kongre konuşması öncesi, Tel Aviv’de kendini ziyaret eden ABD’li haber sitesi Punchbowl’a verdiği röportajda, Arap rejimlerinin kendilerine desteğinin gerektiğini söyledi. 

Netanyahu, Washington merkezli haber sitesi Punchbowl’a verdiği son röportajda Gazze Şeridi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Bölgedeki saldırıların devam edeceğini vurgulayan Netanyahu, Gazze’de hem insani yardım dağıtımını hem de idareyi elinde bulunduracak sivil bir yönetimin kurulması gerektiğini kaydetti. Bu yönetim konusunda Arap rejimlerinin desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getiren Netanyahu şunları söyledi:

“Silahsızlaştırmayı sürdürmemiz gerekecek ki bu da ancak İsrail’in yapabileceği bir şeydir. Ancak sadece insani yardımların dağıtımını değil aynı zamanda sivil idareyi de yönetecek sivil bir yönetimin olması gerektiğini düşünüyorum. Bu da bence en iyi şekilde Arap ülkelerinin desteğiyle yapılmalıdır.”

Netanyahu ayrıca bölgede “radikalizmden arındırma” süreci yürütülmesi gerektiğini öne sürdü:

“Ayrıca okullarda ve camilerde başlayacak ve bu insanlara İsrail’i yok etmekten ve dünyadaki tüm Yahudileri öldürmekten farklı bir geleceği öğretecek bir tür radikalizmden arındırma süreci olacak. Ek olarak, bence büyük ölçüde uluslararası toplum tarafından üstlenilecek olan yeniden inşa süreci olacaktır.”

İsrail Gazze’deki saldırılarına 7 Ekim’den bu yana devam ediyor. Saldırılarda şimdiye kadar 37 binin üzerinde Filistinli hayatını kaybetmiş durumda.

Kaynak: Mepa News

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *