İsrail, Refah’ta Filistinlilerin çadırlarını bombaladı

İsrail, Refah’ta Filistinlilerin çadırlarını bombaladı

Gazze’nin kuzeyinden güneyine vahşi saldırılarını sürdüren siyonist rejim, batıdan gelen destekler sayesinde Refah’ta da zulmünü artırdı. Dün gece Refah’ta, Filistinlilerin sığındığı çadırlarını bombaladı, 25 Filistinli şehid oldu. Gazze’de ise El-Ehli Baptist Hastanesi müdürü, hastaneye 30 cenaze getirildiğini söyledi.

Siyonist tankları, Refah’ın batısındaki El-Mevasi bölgesine top mermileri ile saldırı düzenledi.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, batı destekli İsrail ordusunun, yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarını bombalaması sonucu 25 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 50 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

Görgü tanıkları da işgal ordusuna ait tankların Mevasi bölgesinde Filistinlilerin çadırlarının olduğu bölgeleri bombaladığını, çadırlarda yangın çıktığını aktardı.

Han Yunus ile Refah kentlerine uzanan Mevasi bölgesi, işgal ordusunun göçe zorladığı Filistinlilerin gitmesini istediği “güvenli bölgeler” arasında yer alıyordu.

İki bölgeye ayrılmış Mevasi’nin Han Yunus’taki kısmı, kentin güneybatısında kalırken Deyr el-Belah yakınlarına kadar uzanıyor.

Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’in saldırılarını durdurmasını istemişti

Siyonist işgal ordusu, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) saldırıları durdurma kararına rağmen Refah’ı bombalamayı sürdürüyor.

BM’nin yargı organı UAD, 24 Mayıs’ta aldığı tedbir kararlarında, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin vermesine hükmetmişti.

İsrail ordusunun, 28 Mayıs’ta, Refah kentinde zorla yerinden edilen Filistinlilerin bulunduğu ve daha önce “güvenli” olduğunu iddia ettiği Mevasi’de çadırları hedef alan saldırısında 21 kişi hayatını kaybetmiş, 64 kişi yaralanmıştı.

Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi Müdürü Naim: “Hastaneye şu ana kadar 30 cenaze getirildi”

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Gazze kentinde yer alan El-Ehli Baptist Hastanesi’ne 30 kişinin cansız bedeninin getirildiği belirtildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, El-Ehli Baptist Hastanesi Müdürü Fazıl Naim’in ifadelerine yer verildi.

Doktor Naim, Gazze’nin en zor günlerinden birini yaşadığını belirterek, “Hastaneye şu ana kadar 30 cenaze getirildi.” ifadelerini kullandı.

Batının himayesindeki işgalci İsrail ordusu Gazze’nin çeşitli bölgelerine şiddetli saldırılar düzenlemeye devam ediyor.

7 Ekim’den bu yana gece gündüz bombalıyor

Siyonist rejimin 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279’u kadın olmak üzere 37 bin 431 Filistinli şehid oldu, 85 bin 653 kişi yaralandı.

Enkaz altında hala binlerce şehid olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Batılı laik demokratik rejimlerin tam desteğine sahip olan İsrail’e, bu ay yapılan G7 toplantısının sonuç bildirgesinde, tam destek verildiği dünyaya duyuruldu. İtalya’da yapılan toplantıda, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya, Avrupa Birliği, Kanada ve İtalya yer aldı. Toplantıların ikinci gününde aralarında Türkiye’nin de olduğu G20 üyesi birçok devlet de İtalya’ya davet edilmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *