Zalim İsrail saldırılarının 258. günü

Zalim İsrail saldırılarının 258. günü

Batı demokrasilerinin himayesindeki İsrail ordusunun Gazze’de 7 Ekim 2023’ten bu yana Müslüman Gazze halkına düzenlediği saldırılarda son 24 saatte 35 kişi şehid oldu. Gazze’de bugüne kadar şehid sayısı bilinen rakamlara göre 37 bin 431’e yükseldi. ‘Güvenli Bölge’ Refah’ta ise tesislerin yüzde 70’i siyonistler tarafından yok edildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, batı demokrasilerinin himayesindeki siyonist rejimin, Gazze Şeridi’ne 258 gündür sürdürdüğü hunharca saldırılara ilişkin bilgi verildi.

İşgalci İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze’nin çeşitli bölgelerinde 4 “katliam” gerçekleştirdiği, söz konusu saldırılarda 35 Filistinlinin daha yaşamını yitirdiği, 130 kişinin yaralandığı belirtildi.

Siyonist rejimin 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda şehidlerin sayısının 37 bin 431’e, yaralı sayısının 85 bin 653’e yükseldiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca hâlâ enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak siyonist rejimin engellemeleri nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı aktarıldı.

Refah Belediye Başkanı: Kentteki tesislerin yüzde 70’i İsrail tarafından yok edildi

AA muhabirine konuşan Belediye Başkanı Ahmed es-Sufi, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda kentin gördüğü zarar hakkında bilgi verdi.

“7 Ekim’den bu yana devam eden saldırılar, Refah kenti tesisleri ve altyapısının yüzde 70’inden fazlasının yok olmasına yol açtı.” diyen Sufi, İsrail ordusunun, Refah’a yönelik son saldırılarında şehrin batısında bulunan Suudi Mahallesi’ndeki yerleşim yerlerinin tamamını yok etmeye ve buradaki düzinelerce konutu havaya uçurmaya başladığını söyledi.

Kentte içme suyu konusunda yaşanan kıtlığın, bölge sakinlerini kirli su içmek zorunda bıraktığını, bunun da insanlarının hayatlarını tehdit ettiğini ve hastalıklara kapı açtığını aktaran Sufi, “kuzeyde olduğu gibi Gazze Şeridi’nin güney bölgelerine de kıtlığın ulaşacağı” konusunda uyarıda bulundu.

“İsrail, Gazze’yi yaşanmaz yıkık bir bölgeye dönüştürmeye çalışıyor.” diyen Sufi, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin “İsrail saldırıları, geçişlerin kapatılması, ilaç eksikliği ve sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle öldüğünü dile getirdi.

Sufi, Gazze’nin çeşitli kentlerindeki diyaliz merkezlerinin yıkılması nedeniyle böbrek yetmezliği olan 1600 hastanın ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *