Kripto düzenlemesi meclise gönderildi

Kripto düzenlemesi meclise gönderildi

TBMM’nin tatilin ardından ilk mesaisi ‘kripto’ piyasasıyla ilgili düzenlemeye ilişkin olacak. Düzenlemenin en önemli hedefinin kripto para piyasasında şeffaflığı artırmak olduğu öne sürülürken, bu kapsamda kurallara uymayan platformlara ağır yaptırımlar uygulanacağı bildiriliyor.

Kripto para kullanıcıları ile ilişkilerin nasıl kurulacağı ve kimlik tespitinin nasıl yapılacağı da yasa ile düzenlenecek.

TRT Haber’in aktardığına göre, kripto para düzenlemesiyle, hizmet sağlayıcılar için sermaye şartı getirilecek. Hem yatırımcı korunacak, hem de hizmet veren firmalara bir dizi yaptırım getirilecek.

Düzenlemeye göre hizmet sağlayıcı kuruluş ve faaliyetler için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alınacak. Kripto varlıkların ihracı, satışı ve dağıtımı için de SPK’ya yetki verilecek. Tüm transfer işlemleri kayıt altına alınacak.

Sermaye piyasalarında 12 milyon kişinin bakiyeli hesabı bulunuyor. Teklif yasalaştığında, belirlenen koşulları taşıyan platformlar yetkilendirilecek, bankaların da saklama lisansı alması gerekecek.

Düzenlemeyle piyasa dolandırıcılığı ve piyasa bozucu eylemler ile bilgi suistimalinin cezaları da belirlenecek. Piyasa bozucu eylemler kapsamında 246 bin lira ile 6 milyon lira arasında idari para cezası uygulanacak.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *