Göz altına alınan Filistinlilere işkence, darp, kötü muamele

Göz altına alınan Filistinlilere işkence, darp, kötü muamele

Filistinli gazeteci Muhammed Sabir Arab, işgalci İsrail ordusu tarafından Gazze’de alıkonulup götürüldüğü “Sde Teman gözaltı merkezinde” yaşadıklarını ve gözlemlerini, kendisini ziyaret eden avukatına anlattı. ABD ve batılı demokrasilerin himayesindeki İsrail hem bombardımana hem gözaltılara devam ediyor.

Filistin Esirler Cemiyeti ile Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyetinden yapılan ortak açıklamaya göre, siyonist rejimin Necef (Negev) Çölü’ndeki Sde Teman gözaltı merkezinde alıkonulan Filistinli gazeteci Muhammed Sabir Arab, yaşadıklarını ve gözlemlerini kendisini ziyaret eden avukatı Halid Muhacene’ye anlattı.

İşgal askerlerinin sıkı kısıtlamaları ve denetimi altında gerçekleşen görüşmede, nerede tutulduğunu bilmeyen Filistinli gazeteci Arab’ın avukatına ilk sorduğu soru “Ben nerdeyim?” oldu.

Gazzeli gazeteci Arab, işgal ordusunca yönetilen tartışmalı Sde Teman gözaltı merkezinde Gazze’den alıkonulan Filistinlilerin “insanlık onurunu aşağılayan korkunç şartlarda tutulduğunu” ifade etti. Arab, “Sde Teman’da tutulan Filistinlilerden hayatını kaybedenlerin sayısının arttığını, alıkonulan Filistinlilerin işkence, aşağılama ve kötü muameleye maruz kaldığını” söyledi.

Filistinli gazeteci, Sde Teman’da alıkonulan Filistinlilerin tüm gün “gözleri bağlı ve zincirlenmiş bir şekilde tutulduğunu” aktardı.

Yaklaşık 50 gündür elbiselerini değiştiremediğini belirten Muhammed Sabir Arab, avukatıyla görüşmeden önce pantolonunu değiştirmesine izin verildiğini, ceketini bile değiştirmesine izin verilmediğini ifade etti.

Sürekli işkence

Arab, Sde Teman’da tutulan Filistinlilerin “sürekli olarak cinsel şiddet ve tecavüz de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde işkence ve saldırılara maruz kaldığını” vurguladı.

Gördükleri işkence ve kötü muamele nedeniyle alıkonulan bazı Filistinlilerin hayatını kaybettiğini aktaran Arab, darp, aşağılama ve hakaretlerin sonunun gelmediğini, Filistinlilerin birbirleriyle görüşmesine de izin verilmediğini anlattı.

Filistinli gazeteci, “Kim konuşsa şiddetli bir şekilde darbediliyor, kendi kendine konuşsa, gizlice hamd ve dua etse bile. Alıkonulanlar, namaz veya herhangi bir dini ritüeli yapmaktan mahrum bırakılıyor.” dedi. Bazı kişilerin uzuvlarının kesildiğini aktaran Arab, insanların vücudundan anestezi yapılmadan kurşunların çıkarıldığını belirtti.

Ayakkabılar yastık yapılıp yerde yatılıyor

Arab, “Sde Teman’da tutulanların çevresinde sürekli polis köpeklerinin bulunduğunu, her 4 tutukluya birer dakika tuvalet kullanma hakkı verildiğini, bu süreyi aşanların cezalandırıldığını” söyledi.

Alıkonulan Filistinlilerin ayakabbılarını yastık yaparak yerde uyumak zorunda kaldığını söyleyen Arab, Sde Teman’da tutulanlara haftada bir kez yalnızca 1 dakika duş alma hakkı verildiğine dikkati çekti.

Arab, alıkonulanların gündüz uyumalarına izin verilmediğini ve alıkonulduktan ancak 50 gün sonra saç traşına izin verildiğini ifade etti.

Yemek olarak “birkaç lokma peynir, birkaç parça salatalık veya domates” verildiğini aktaran Arab, tüm öğünün bundan oluştuğunu kaydetti.

Şifa Hastanesinde gözaltına alınmıştı

El-Arabi kanalı muhabiri olarak çalışan Filistinli gazeteci Muhammed Sabir Arab, yaklaşık 100 gün önce düşman İsrail ordusunun Gazze kentindeki Şifa Hastanesine baskınında alıkonulmuştu.

İsrail Yüksek Mahkemesi, Gazze’den alıkonulan Filistinlilerin öldürüldüğüne ve bu kişilere işkence yapıldığına yönelik raporların ortaya çıkmasının ardından 5 İsrailli insan hakları kuruluşunun Sde Teman’ın kapatılmasını talep eden başvurusunu değerlendirmeye aldı.

İsrail ordusu, aralarında çocuk, kadın, gazeteci, sağlık çalışanı olmak üzere Gazze’de binlerce Filistinliyi alıkoydu, bunlardan bir kısmını serbest bırakırken, kalanların akıbetinin ne olduğu bilinmiyor.

Haaretz gazetesinin 4 Haziran tarihli haberine göre İsrail ordusu, 36’sı Sde Teman’da olmak üzere Gazze’de alıkonulan 48 Filistinlinin şehid edilmesine ilişkin soruşturma yürüttüğünü iddia etmişti.

Sde Teman’da tutulduktan sonra serbest bırakılan bazı Filistinliler de İsrail ordusunun yönettiği gözaltı merkezinde sistematik işkence, aşağılama, darp ve kötü muameleye maruz kaldıklarını duyurmuştu.

Haaretz gazetesinin mayıs sonunda işgalci İsrail ordusuna dayandırdığı haberinde, işgal askerlerinin Gazze Şeridi’nde alıkoyduğu Filistinlilerin, işgal hapishanelerinde veya hapishanelere götürüldüğü sırada şiddetli darp, tıbbi bakımsızlık gibi nedenlerden hayatını kaybettiği, açılan soruşturmaların karşılıksız kaldığı belirtilmişti.

Haberde, ismi açıklanmayan bir kaynağın Sde Teman için “başka bir dünya, bir kara delik” ifadesini kullandığına dikkati çekilerek, sağlık alanından kaynakların da bu gözaltı merkezini “hastalıkların kuluçka merkezi” olarak nitelediği kaydedilmişti.

Kurban Bayramı boyunca 90 Filistinliyi gözaltına alındı

Filistin Esirler Cemiyeti’nden yapılan yazılı açıklamada, işgal ordusunun Kurban Bayramı boyunca Gazze Şeridi’ndeki saldırılarına eş zamanlı Batı Şeria’da gözaltılarını sürdürdüğü belirtildi.

Düşman askerlerinin dün düzenlediği baskınlarda Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde 35 Filistinlinin gözaltına alındığı, bayram boyunca gözaltına alınanların sayısının 90 olduğu ifade edildi.

Gözaltıların El Hail kentinde yoğunlaştığı, düşman askerlerinin Filistinlilerin evlerine düzenlediği baskınlarda darp ve tehditlerin de öne çıktığı paylaşıldı.

Düşman ordusunun, Gazze Şeridi’ne saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da gözaltına alınanların sayısının son verilerle 9 bin 280’e yükseldiği bildirildi.

Filistin Meclisi eski Başkanı Duveyk yeniden gözaltına alındı

İsrail ordusu, bir hafta önce serbest bırakılan, feshedilen eski Filistin Yasama Konseyi Başkanı Aziz ed-Duveyk’i yeniden gözaltına aldı.

Görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre, işgal altındaki Batı Şeria’nın El Halil kentine baskın düzenleyen İsrail askerleri, Duveyk’in evini kuşattı.

İsrail askerleri, ciddi sağlık sorunları yaşayan 75 yaşındaki Duveyk’e ailesinin yanında kötü muamelede bulundu ve gözaltına aldı.

Hamas, Duveyk’in yeniden gözaltına alınmasını kınadı

Hamas’tan yapılan açıklamada, Duveyk’in yeniden gözaltına alınması kınandı. Açıklamada, “Hamas, suçlu işgalci İsrail’in Duveyk’i serbest bıraktıktan birkaç gün sonra barbarca ve intikam alma amacıyla yeniden gözaltına almasını en güçlü ifadelerle kınıyor.” ifadesi kullanıldı.

Siyonistlerin, Duveyk’in ve alıkonulan Filistinlilerin iradesini kıramayacağına vurgu yapılan açıklamada, dünyadaki yasama meclislerine, insan hakları ile hukuk kuruluşlarına Duveyk’in gözaltına alınmasını kınama ve serbest bırakılması için İsrail’e baskı yapma çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, İsrail’in alıkonulan Filistinlilere yönelik saldırgan ve intikam amacı taşıyan uygulamalarının durdurulması için hareke geçilmesi çağrısı yapıldı. Ayrıca Duveyk’in hayatından ve güvenliğinden tamamen İsrail’in sorumlu tutulduğunun altı çizildi.

Duveyk, 6 ay idari tutukluluğun ardından geçen hafta serbest bırakılmıştı

Ciddi sağlık sorunları yaşayan 75 yaşındaki Duveyk, “güvenlik tehdidi” oluşturduğu gerekçesiyle 17 Ekim 2023’te gözaltına alınmış ardından hakkında 6 ay “idari tutukluluk” kararı verilmişti.

İsrail ordusu, 13 Haziran’da El Halil kenti yakınlarında bulunan Zahiriyye askeri kontrol noktasında Duveyk’i serbest bırakmıştı.

Aralık 2023’te Filistin Esirler Cemiyeti Sözcüsü Macid en-Neccar, İsrail’in güneyindeki Necef (Negev) Hapishanesinde çok zor sağlık koşulları altında olduğunu, uygun tedavi görmediğini ve ailesiyle görüştürülmediğini söylemişti.

Hamas, 2006 yılında genel seçimleri büyük çoğunlukla kazandığında, Batı Şeria’nın El Halil kentinden seçilen Duveyk, Meclis Başkanlığına getirilmişti.

Duveyk, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Ramallah’taki Anayasa Mahkemesi’nin parlamentonun feshine karar verdiğini duyurduğu 2018 yılına kadar görevini yürütmüştü.

Gazze’de vahşet

Siyonist rejimin 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği hunhar saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279’u kadın olmak üzere 37 bin 396 Filistinli Müslüman şehid edildi, 85 bin 523 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce şehid olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Demokratik İsrail’e demokratik batıdan tam destek

Siyonist rejimi himayesinde bulunduran ABD ve demokratik batı dünyası, rejime siyasi, askeri ve ekonomik yardım sağlamaya devam ediyor. Son olarak G7 toplantısı sonrası sonuç bildirgesinde İsrail rejimine her tür vahşetine rağmen tam destek verildiği teyid edildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *