Gazzeli yaralı bir grup çocuk Kolombiya’ya götürülecek

Gazzeli yaralı bir grup çocuk Kolombiya’ya götürülecek

Kolombiya Dışişleri Bakanı Luis Gilberto Murillo, siyonistlerin saldırılarında yaralanan 50 Gazzeli çocuğun tedavi için Kolombiya’ya getirileceğini duyurdu.

Başkent Bogota’da gazetecilere açıklama yapan Murillo, Gazze’den getirilecek 50 Filistinli çocuğun askeri hastanede tedavi edileceğini söyledi.

Murillo, çocukları Mısır üzerinden getirteceklerini belirterek, “Amaç, Gazze’deki saldırılarda yaralanan ya da sakat kalan 35 ila 50 çocuğu Kolombiya’ya getirtmek. Refakatçileriyle beraber 6 aya kadar onları burada ağırlamak istiyoruz, daha sonra Mısır’a geri gönderilecekler.” dedi.

Mısır ve Ürdün dışişleri bakanlarından konuyla ilgili gerekli desteği aldığını dile getiren Murillo, “İyileşmelerine katkı sağlayacak protez ve diğer aletleri hazırlıyoruz. Hangi gün geleceklerini henüz söyleyemem ancak ciddi ilerleme katettik. Zaten Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, gerekli talimatları verdi.” diye konuştu.

Murillo, diğer ülkeleri Gazzeli çocukların tedavisine katkı sağlamaları için teşvik etmeye çalıştıklarını da söyledi.

Kolombiya, Gazze’de Filistin halkına yönelik saldırıları gerekçe göstererek 3 Mayıs’ta İsrail ile diplomatik ilişkileri resmen kestiğini duyurmuştu.

Kolombiya İsrail’le diplomatik ilişkileri kesmişti

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, bundan iki hafta önce  X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Birleşmiş Milletlerin (BM) İsrail’i “çatışma bölgelerinde çocuklara zarar veren” ülkeler listesine almasına ilişkin haberi alıntılamış ve “Çocuk katilleri. Bugün Filistinli çocuklara yönelik bu toplu katliamı destekleyen herkes, dünya tarihinin muğlak sayfaları arasında yerini alacaktır, tıpkı Nazilerin, Yahudi soykırımını gerçekleştirdiği dönemde yaşayıp da buna kayıtsız kalanlar gibi.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kolombiya ayrıca, batı himayesindeki İsrail’in, 7 Ekim 2023’te Gazze’de Filistin halkına yönelik vahşi ve barbar saldırılarını gerekçe göstererek 3 Mayıs’ta İsrail ile diplomatik ilişkilerini resmen kestiğini duyurmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *