Suudi polisinden bazı Türk hacıların odalarına baskın!

Suudi polisinden bazı Türk hacıların odalarına baskın!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, başka organizasyonlarla hacca giden Türk hacı adaylarını Suudi Arabistan makamlarına ihbar etmesiyle başlayan skandal, Mekke’deki otel odalarına yapılan baskınlarla devam etti. Diyanet’ten yapılan açıklamada “Suudi makamlara şikayet iddiası tamamen gerçek dışıdır” denildi.

Sosyal medyada yayılan görüntülerden, Suudi polisinin otel odalarının kapılarını kırarak hacı adaylarını gözaltına aldığı anlaşıldı. Hac farizasını yerine getirmek için Mekke’ye giden on binlerce Türk vatandaşı, Diyanet’in şikayeti üzerine yapılan bu baskınlar sonucunda ciddi mağduriyetler yaşıyor. Görüntüler, kamuoyunda büyük tepki çekti.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk hacı adaylarını Suudi Arabistan makamlarına ihbar ederek büyük bir skandala imza attı. Hac hizmetleri için 6530 ile 7580 dolar arasında değişen ücretler talep eden ve buradan gelir elde eden Diyanet, kendi organizasyonu dışında hacca giden Türk vatandaşlarını hedef aldı. Bu kişilerin otel odalarında gözaltına alındığı ve ciddi mağduriyetler yaşandığı bildirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Hizmetleri Daire Başkanı Hüseyin Demirhan’ın itirafıyla ortaya çıkan bu skandalda, Suudi polisinin Diyanet’in şikayeti üzerine harekete geçtiği öğrenildi. Ticari, turistik ya da başka ülke kotası hakkıyla Mekke’ye giden on binlerce Türk vatandaşının otel odaları basılarak, 90 bin TL’ye yakın para cezası kesildi ve hac farizaları engellendi.

SİYASİLERDEN TEPKİ

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a seslenerek bu utanç verici duruma son verilmesi çağrısında bulundu. Ekmen, “Bu utanç verici duruma son verin” diyerek tepkisini dile getirdi.

Saadet Partisi Genel Merkez Başkanlık Divanı Üyesi Fesih Bozan, kutsal topraklarda mağdur durumda olan yaklaşık 2 bin Diyarbakırlı hacı adayının durumunu gündeme getirdi. Bozan, “Diyanet yetkilisinin Suud makamlarına şikayeti üzerine polis, otellere baskın üstüne baskın yaparak, hatta barbarca mahremiyetleri de çiğneyip otel kapılarını kırarak vatandaşlarımızı arıyor, takibe alıyor ve yakalananlar sınır dışı ediliyor.” şeklinde konuştu.

GÖRÜNTÜLER SKANDALIN BOYUTUNU ORTAYA ÇIKARDI

Bu gelişmelerin ardından sosyal medyada Mekke’de hac ibadetini yapan Türk hacı adaylarının otel odalarının basıldığına dair görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde hacıların onlarca otel odasının kapılarının kırıldığı ve eşyalarının dağıtıldığı anlaşılıyor.

Ortaya çıkan görüntüler, bu skandalın boyutlarını gözler önüne seriyor ve Türk hacı adaylarının yaşadığı mağduriyeti bir kez daha gündeme taşıyor. Bu skandal, Diyanet’in hac organizasyonlarına yönelik güveni sarsmış durumda.

(Karar)

Diyanet’ten açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“Dün bazı sosyal medya mecralarında yer alan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görevli bir Daire Başkanımızın hac konusunda yaptığı açıklamalarla ilgili aşağıdaki bilgilendirmenin yapılmasında fayda mülahaza edilmiştir:

Kamuoyunda gerçekdışı yorumlara neden olan görüntü, 25 Nisan 2024 tarihinde Başkanlığımızda düzenlenen Hac Eğitim Seminerinde Daire Başkanımızın konuşmasının önü ve arkası kesilerek bağlamından koparılmış bir bölümüdür.

Hacda görev yapacak bir personelimiz 2023 haccında hac vizesi olmadan insanların geldiğini ve bu nedenle mağduriyetler yaşandığını ifade etmiş ve bu sene tedbir alınıp alınmayacağını sormuştur. İlgili soru üzerine ise Daire Başkanımız vatandaşlarımızı yanıltarak mağduriyetlere neden olan kuruluşların şikayet edildiğinden bahsetmiştir.

Konuyla ilgili bazı paylaşım ve açıklamalarda iddia edildiği gibi, Başkanlığımızın 2024 Hac döneminde hac vizesi olmadan Suudi Arabistan’a gelen vatandaşlarımızı ilgili makamlara şikayet ettiği iddiası tamamen gerçek dışıdır. Ayrıca görüntünün çekildiği toplantının tarihinden de açıkça anlaşılacağı üzere o tarihte hac dönemi henüz başlamamıştır.

Suudi Arabistan makamları 2024 Hac dönemi öncesinde müteaddit defalar yaptığı açıklamalarla hac vizesi olmayanların Mekke’ye alınmayacağını, Suudi Arabistan yasalarına aykırı olarak girenlerin de çeşitli idari ve mali yaptırımlara tabi tutularak Mekke’den çıkarılacağını açıklamışlardır.

Dolayısıyla hac vizesi olmayanlara yönelik yaptırımlar tamamen hacca ev sahipliği yapan Suudi Arabistan yetkililerinin uhdesindedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Diyanet İşleri Başkanlığı
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *