İslam dünyası kurban bayramına girerken Gazze

İslam dünyası kurban bayramına girerken Gazze

Siyonistlerin barbar saldırıları altındaki Gazze’de sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle ciddi gıda, su, ilaç ve yakıt kıtlığı altında son derece zor şartların yaşandığı Gazze’de, açlıktan hayatını kaybedenlerin sayısı 40’a çıktı. Son 10 gün içerisindeki saldırılarda şehid olanların sayısı ise 716’ya yükseldi.

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre Gazzeli bir çocuk, kıtlık ve susuzluğa bağlı nedenlerle Deyr el-Belah kentindeki Mescid-i Aksa Şehitleri Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Hastane kaynakları, bu vakayla birlikte Gazze Şeridi’nde yetersiz beslenme kurbanlarının sayısının 40’a çıktığını bildirdi.

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya beldesinde yer alan Kemal Advan Hastanesi’ndeki kaynaklar da Gazze Şeridi’nde 200’den fazla çocukta yetersiz beslenme belirtileri kaydedildiğini, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde insani felaketin kapıda olduğunu ifade etti.

Yaklaşık 700 bin kişilik nüfusuyla Gazze’nin kuzeyi, siyonist rejimin sınır geçişlerini kapatmaya devam etmesi ve yardım tırlarının kuzeye girememesi nedeniyle ciddi bir gıda krizi yaşıyor.

İşgal ordusunun 7 Mayıs’ta Refah Sınır Kapısı’nın Filistin tarafını işgal etmesi, Gazze’ye yardım akışının durmasına, yaralı ve hastaların tedavi için yurt dışına çıkamamasına neden oldu ve Gazze Şeridi’nin kuzeyi başta olmak üzere bölgedeki insani felaketi daha da kötüleştirdi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 37 bin 266 kişi öldü, 85 bin 102 kişi yaralandı.

Açıklamada ayrıca hâlâ enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı yinelendi.

7 Ekim’den bu yana saldırılar hiç kesilmedi

Gazze Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamayla birlikte, son 10 günde yaralanan Filistinli sayısı 2 bin 149’a yükseldi.

İşgal ordusunun Gazze’ye yönelik saldırılarında son 10 günde 716 kişi şehid oldu.

Sağlık Bakanlığından bugün yapılan açıklamaya göre ise işgalci İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze’nin çeşitli bölgelerinde gerçekleştirdiği 4 “katliamda” 34 kişi yaşamını yitirdi, 71 kişi yaralandı.

Batının siyasi ve askeri desteği ile vahşetine devam eden İsrail’in 7 Ekim 2023’de Gazze’ye başlattığı saldırılarda şehid olanların sayısı 252 günde 37 bin 266’ya, yaralı sayısı ise 85 bin 102’ye çıkmış oldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *