İngiliz Bakan: Hamas bu teklifi kabul etmeli

İngiliz Bakan: Hamas bu teklifi kabul etmeli

Siyonist barbarlara verdiği destekle ABD ile birlikte öne çıkan İngiltere’den Hamas’a, ABD önerisini hemen kabul et çıkışı geldi. İngiltere Dışişleri Bakanı, Hamas’ın bunu kabul etmesi ile çatışmaların ve çekilen acıların duracağını öne sürdü, “Hamas, bu duruma son verme yolundaki tek engeldir.” ifadesini kullandı!

İngiltere’nin aslen yahudi olan Dışişleri Bakanı David Cameron, sosyal medya mesajında, ABD Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı ve ilk aşamasında Gazze’de hemen ateşkes öngören teklife destek talep edilen karar tasarısının BMGK’da kabul edilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Tasarının kabul edilmesini memnuniyetle karşıladığını söyleyen David Cameron, bu adımın, çatışmalara son verme yolunda önemli bir gelişme olduğunu dile getirdi. Bu noktadan sonra hiçbir mazeret bulunmadığını kaydeden Cameron, “Hamas bu teklifi kabul etmeli. Bu, çatışmaları ve çekilen acıları durduracak. İsrail’in yaptığı bu öneri ABD tarafından desteklendi. Birleşmiş Milletlerde de Cezayir gibi Müslüman ülkeler tarafından desteklendi.” değerlendirmesini yaptı.

“Hamas, bu duruma son verme yolundaki tek engeldir.” diyen Cameron, Gazze’deki durumun da felaket boyutunda olduğuna dikkati çekti.

Düşüncelerinin esir aileleri ile hayatını kaybeden Filistinli ve İsrailli masum sivillerle olduğunu iddia eden David Cameron, “İngiltere’nin uzun süredir çağrısını yaptığı esir anlaşması da masada. Tüm tarafları bu fırsatı değerlendirmeye çağırıyoruz. Şimdi her zamandan daha fazla diplomasi zamanı, her zamandan daha fazla kalıcı barış zamanı.” ifadelerini kullandı.

BMGK’de yapılan oylamada konsey üyesi 15 ülkeden 14’ü “evet” oyu verirken Rusya “çekimser” oy kullanmıştı.

Filistin 1917’de İngilizler tarafından işgal edilmiş, ardından yahudilere teslim edilmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *