Blinken’ın İsrail ziyareti

Blinken’ın İsrail ziyareti

Mısır’da es Sisi ile görüştükten sonra siyonist rejime geçen ABD’li Bakan, burada önce Netanyahu ve Gallant, ardından Herzog ve son olarak da Gantz ve Lapid’le görüştü. Blinken İsrail’de iken BMGK, ABD’nin ateşkes teklifini kabul etti.

Siyonist The Times of Israel’in haberine göre, Orta Doğu ‘da sekizinci turuna çıkan ve Mısır’dan İsrail’e geçen Antony Blinken, siyonist yetkililerle görüşmeleri sonrası, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) kabul edilen Gazze’de ateşkes teklifi tasarısına ilişkin açıklama yaptı.

Blinken, Batı Kudüs’te dün yapılan toplantıda Başbakan Netanyahu’nun Gazze’de ateşkes teklifine “bağlılığını yeniden teyit ettiğini” dile getirdi. Blinken, ayrıca Hamas’ın da ABD tarafından hazırlanan ateşkes teklifine ilişkin BMGK’daki oylamayı memnuniyetle karşılamasının “umut verici bir işaret” olduğunu ifade etti.

Dün İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant ile bir araya gelen Blinken, bugün erken saatlerde de Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile görüştü. Ayrıca başkent Tel Aviv’de Ulusal Birlik Partisi lideri Benny Gantz ve eski Başbakan ve ana muhalefet lideri Yair Lapid ile görüştü.

İsrail’den önce Mısır’da temaslarda bulunan Blinken, Katar ile Mısır’a “ateşkes anlaşmasını imzalaması konusunda Hamas’a baskı yapması” çağrısında bulunmuştu.

Blinken’in muhalefet liderleriyle görüşmesi

Gazze Şeridi’ne saldırıların başladığı 7 Ekim’den sonra kurulan Savaş Kabinesi’de bugüne kadar bütün vahşete ortak olan Benny Gantz, Blinken tam İsrail’e gelmeden 8 Haziran’da istifa etmişti.

Yapılan görüşmeye ilişkin, ofisinden yapılan açıklamaya göre Gantz, Blinken’a, Gazze’deki esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin anlaşmaya varılması için müzakereciler üzerinde “maksimum baskı” uygulama çağrısında bulunarak, “konuyla ilgili hükümet dışından yapılacak her türlü makul düzenlemeyi destekleyeceğini” söyledi.

Gantz, ayrıca Blinken’a Lübnan sınırında Hizbullah ile gerilimin sonlandırılmaması halinde “İsrail’in vatandaşlarını korumak için güç kullanmaktan çekinmeyeceği” ifadelerini kullandı.

Gazze için ateşkes teklifi karar tasarısı BMGK’da kabul edildi

ABD Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı ve ilk aşamasında Gazze’de hemen ateşkes öngören 3 aşamalı teklife destek talep edilen karar tasarısı dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) kabul edilmişti. 15 üyeli BMGK’da yapılan oylamada, ABD’nin sunduğu karar tasarısı 14 “evet” oyu alırken, Rusya “çekimser” oy kullanmıştı.

Kararda, böylelikle 3 aşamalı teklif uyarınca; ilk aşamada hemen ateşkes, kadın, yaşlı ve yaralı esirlerin serbest bırakılması, Filistinli esirlerin takas edilmesi, İsrail güçlerinin Gazze’de nüfus bulunan yerlerden çekilmesi, insani yardımın artması, temel hizmetlerin yeniden inşası, Filistinli sivillerin Gazze’nin kuzeyi dahil tüm şerit genelinde evlerine dönmesinin ve uluslararası toplumun gerekli konut katkısı yapmasının sağlanacağı kaydedilmişti.

Tarafların anlaşmasının ardından ikinci aşamada, krizin nihai olarak sonlandırılması için geri kalan esirlerin tümünün serbest bırakılması talep edilen kararda, İsrail’in tüm Gazze’den çekilmesi istenmişti.

Kararda, üçüncü aşamada, Gazze için birkaç yıla yayılan yeniden inşa planının başlatılacağı belirtilirken, ölen esirlerin de cesetlerinin teslim edilmesi öngörülmüştü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun,”belirlenen hedefler” gerçekleşinceye kadar saldırılarına devam edeceklerini ilişkin açıklamasına rağmen, kararda İsrail’in, Biden’ın teklifini kabul ettiği belirtilmişti.

Hamas ise BMGK’nın kararında yer alan maddelerin uygulanması konusunda aracılarla işbirliğine hazır olduklarını duyurmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *