Blinken: Ateşkes istiyorsanız Hamas’a baskı yapın

Blinken: Ateşkes istiyorsanız Hamas’a baskı yapın

Siyonist rejimi ana destekçisi ABD Dışişleri Bakanı sekizinci Ortadoğu turu kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı ile görüştükten sonra muhabirlere yaptığı açıklamada “Ateşkes istiyorsanız, Hamas’a ‘evet’ demesi için baskı yapın.” dedi, ardından İsrail’e geçti.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Orta Doğu turu kapsamında Mısır’a gelen ABD’nin yahudi Dışişleri Bakanı Antony Blinken, başkent Kahire’de Cumhurbaşkanı Sisi ile görüştü. Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil’in de alındığı görüşmede ABD ve Mısır, “Gazze Şeridi’nde ateşkes sağlanması ve esir takası için sarfedilen ortak çabalardaki son gelişmeleri” değerlendirdi ve “bu aşamada çabaların yoğunlaştırılması” konusunda mutabık kaldı.

Açıklamaya göre, Mısır’ın Gazze halkına insani yardım ulaştırımlası konusundaki çabaları da ele alındı. İnsani yardımın bölgeye ulaşması önündeki engellerin kaldırılması konusunda uluslararası çabaların birleştirilmesinin önemine işaret eden es Sisi, Gazze Şeridi’ne saldırıların sonlandırılması, çatışmanın genişlemesinin önlenmesi, iki devletli çözüme ulaşma yolunda ilerlenmesi gerektiğini öne sürdü.

Mısır’ın açıklamasına göre, ABD’li Bakan, Washington yönetiminin Mısır’ın siyasi ve insani alanda devam eden çabalarını takdir ettiğini ve bölgede güvenliği ve barışı yeniden tesis etmek için iki ülke arasında ortak çalışma ve koordinasyonu sürdürme konusundaki istekliliğini ifade etti.

Blinken Mısır, Ürdün, Katar ve İsrail’e gidecek

ABD Dışişleri Bakanı’nın Gazze’de ateşkes görüşmeleri için bugün başladığı ve 3 gün sürecek Orta Doğu turu kapsamında, Mısır’ın yanı sıra İsrail, Ürdün ve Katar’da temaslarda bulunması bekleniyor.

Blinken’in bununla birlikte İsrail’in 7 Ekim 2023’te Gazze Şeridi’ne karşı başlattığı saldırılardan bu yana bölgeyi sekizinci kez geziyor.

Hamas’a baskı yapın çağrısı

ABD’li Bakan, Mısır’daki temaslarının ardından İsrail’e geçmeden önce basın mensuplarına açıklamada bulundu. Ateşkes önerisinin “ateşkese ulaşma, esirlerin serbest bırakılması ve bölgesel güvenliğin geliştirilmesi için en iyi tek yol” olduğunu öne süren Blinken, söz konusu önerinin İsrail tarafından kabul edildiğini ve geniş uluslararası desteğe sahip olduğunu iddia etti. Antony Blinken, ateşkes önerisine ilişkin, “Ateşkes istiyorsanız, Hamas’a ‘evet’ demesi için baskı yapın.” ifadelerini kullandı.

İsrail destekçisi Biden’ın ateşkes önerisi

Siyonist rejimin baş destekçisi ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’daki konuşmasında, İsrail’in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmişti. Biden, önerinin İsrail’e ait olduğunu iddia etmiş ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu,”belirlenen hedefler” gerçekleşinceye kadar savaşa devam edeceklerini duyurmuştu. Netanyahu, Meclis Dış İlişkiler ve Savunma Komitesinde yaptığı konuşmada, İsrail’in önerdiği ile Biden’ın sunduğu teklif arasında “boşluklar” olduğunu öne sürmüştü.

İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Netanyahu’nun ABD Başkanı Biden’ın açıkladığı ateşkes teklifini kabul etmesi durumunda hükümeti devirme tehdidinde bulunmuştu.

Hamas ise Biden’ın açıklamasının ardından “kalıcı ateşkes, işgal güçlerinin Gazze Şeridi’nden çekilmesi, yeniden inşa ve esir değişimiyle” ilgili önerilere olumlu baktıklarını duyurmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *