Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu

Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu

Arap dünyası ile ilişkileri ilerletmeye çalışan Çin, işbirliği forumu düzenledi. Ülkeye davet edilen Arap rejimlerin temsilcilerine konuşma yapan Çin Devlet Başkanı, Çin-Arap topluluğunun inşasını hızlandırmak için “beş işbirliği çerçevesi” oluşturmak üzere Araplarla çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

Çin-Arap Ülkeleri Zirvesinin ilki Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenmiş, zirvede iş birliğini güçlendirme kararı alınmıştı. Bu çerçevede Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu 10. Bakanlar Konferansı Çin’in başkenti Pekin’de düzenlendi.

Konferansın açılış törenine katılarak bir konuşma yapan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin tarafının Arap ülkeleriyle birbirlerini desteklemeye, Çin ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkileri dünya barışı ve istikrarını koruyabilen örnek haline getirmeye hazır olduğunu anlattı.

CGTN’nin aktardığına göre, çalkantılı bir dünyada, karşılıklı saygının ülkelerin uyum ve barış içinde bir arada yaşamaları için doğru bir yol olduğuna, adaletin kalıcı güvenliğin zemini olduğuna işaret eden Xi Jinping, Çin tarafının Arap ülkeleriyle birlikte, BM Şartı’nın amacı ve ilkeleri doğrultusunda, ülkelerin halklarının seçeneklerine saygı göstermeye, tarihi gerçeklere önem vermeye, sıcak sorunlara adalet ve kalıcı huzurun korunmasına yardımcı olan çözüm arayışlarını yoğunlaştırmaya hazır olduğunu söyledi.

Xi Jinping, 1. Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’nin düzenlenmesinden duyduğunu memnuniyeti dile getirerek, Çin’in Arap ülkeleriyle bu zirvenin stratejik bir öncü rol oynaması ve ikili ilişkilerde atılım niteliğindeki gelişme sağlanması için ortak çaba harcamaya devam edeceğini vurguladı.

Jinping, Çin’in 2026 yılında 2. Çin-Arap Zirvesi’ne ev sahipliği yapacağını açıklayarak, bu zirvenin Çin-Arap ülkeleri ilişkileri için yeni bir kilometre taşı olacağını savundu.

Xi Jinping, 1. Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’nde sunulan “Sekiz Ortak Eylem”in  önemli erken sonuçlarının elde edildiğine dikkat çekti. Xi, Çin’in bu temel üzerinde Arap ülkeleriyle “Beş İşbirliği Düzeni” ni oluşturmaya hazır olduklarını belirtti. “Beş İşbirliği Düzeni” arasında daha dinamik ve inovasyon odaklı düzen, daha büyük yatırım ve finans düzeni, daha büyük boyutlu bir enerji işbirliği düzeni, ekonomi ve ticaret alanında daha dengeli ve karşılıklı yarar sağlayan bir işbirliği düzeni ve daha geniş kültürel ve beşeri değişim düzeni yer aldı.

Filistin’e 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bir devlet

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Orta Doğu’nun gelişme için verimli toprak olmasına rağmen, savaş ateşinin hâlâ sürdüğüne dikkat çekti. Xi Jinping, geçen yılın ekim ayından bu yana İsrail-Filistin çatışmasının giderek şiddetlendiğini ve yerel halkın büyük acılar yaşadığını belirtti. Savaşın sonsuza kadar devam edemeyeceğini ve adaletin er ya da geç yerini bulacağını savunan Xi Jinping, iki devletli çözüm planında ısrar edilmesi gerektiğini söyledi.

Xi Jinping, Çin’in 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan, tam egemenliğe sahip bir Filistin devletinin kurulmasını ve Filistin’in BM’nin tam üyesi olmasını kararlılıkla desteklediğini belirtti.

Xi Jinping, ayrıca, daha büyük, daha otoriter ve daha etkili bir uluslararası barış konferansının düzenlenmesini desteklediğini ifade etti.

Çin Cumhurbaşkanı, Çin’in Gazze’deki insani krizin sonlandırılması, savaş sonrası yeniden yapılanmayı ve BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) Gazze bölgesine acil insani yardım sağlamasını desteklediğini de vurguladı.

Filistin’in yıllar içerisinde toprak kaybı

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *