Ulaştırma Bakanı Uraloğlu’dan ‘şirket jeti’ açıklaması

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu’dan ‘şirket jeti’ açıklaması

Rönesans Holding’in jetiyle Almanya’da bir toplantıya giden Ulaştırma Bakanı Uraloğlu “Holdingle bakanlık arasındaki sözleşmede böyle madde var“ dedi.

Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’ndaki sunumundan sonra milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Uraloğlu, Almanya’da katıldığı toplantıya Rönesans Holding’e ait özel jetle gitmesine ilişkin eleştirileri de cevapladı.

Gazete Duvar’ın aktardığına göre, “Benim yurt dışı gezimle ilgili aklınızda soru işareti kalmasın” diyen Uraloğlu, “Ben soruyu şöyle sormanızı isterdim; niye gittin, nereye gittin, özel işine mi gittin, gidiş gerekçen neydi. Tekrar gündeme gelmesi için şimdiye kadar açıklama yapmadım” dedi. Uraloğlu seyahate ilişkin şu iddialarda bulundu:

“Orada Ulaşım ve Ulaştırma Forumu düzenleniyordu. 69 ülke bakan düzeyinde katıldı. Biz de buraya genel müdürlerimizle, sektördeki paydaşlarımızla katıldık. Bakanlığa büyük iş yapan ilgili firmanın sözleşmesinde 31. maddede var. ‘Ulaştırma alanındaki eğitim, sempozyum ile ilgili masraflar bilabedel olmak üzere taraflarından karşılanır’ diye. Burada ne bir uçak kiralaması var ne devletin ilave bir ücret ödemesi var. Böyle bir imkanla biz 4 günlük programı iki günle sınırlandırdık. Yani ne kiralama ne ödeme ne de müteahhit firmaya borçlu kalma vardır.”

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun, Almanya’da düzenlenen bir etkinliğe Rönesans Holding’e ait özel jetle gitmesine tepki göstermişti. Ali Mahir Başarır, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Uluslararası Ulaştırma Formu için Almanya’ya gitti. Özel bir jetle gitti beyefendi. Tarifeli uçakla gitmedi” demişti. “Neden özel uçakla gidiyorsun ve kimin uçağıyla gidiyorsun? Uçak Rönesans’a ait” diyen Başarır, “Utanç verici bir tablo. Nasıl bir ilişkin var? Neden onun uçağıyla biniyorsun? Ücret ödedin mi? Ödediysen bakanlığın bütçesinden mi ödedin? Bunların hepsinin konuşulması lazım. Tasarruf tedbirleri diyoruz, beyefendiler çok küçük bir toplantı için özel uçakla Almanya’ya gidiyor, yazık” ifadelerini kullanmıştı.

PAKDEMİRLİ, BİM’İN YÖNETİM KURULUNA GİRDİ

Eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de görevinden ayrılmasının üzerinden 3 yıl geçmeden BİM’in bağımsız yönetim kurulu üyeliğine getirildi. 10 Temmuz 2018 tarihi ile 4 Mart 2022 tarihleri arasında görev yapan Pakdemirli’nin BİM’in bekleme süresinin dolmasına 9 ay daha vardı.

(Gazete Duvar)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *