Trump: Filistin yanlısı gösterileri bastıracağız

Trump: Filistin yanlısı gösterileri bastıracağız

Trump, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısı konusunda “U dönüşü yaparak”, Netanyahu hükümetinin “terörle savaşı” sürdürme hakkını desteklediğini söyledi.

Donald Trump, çoğunluğu Yahudi olan bir grup bağışçıya, Beyaz Saray’a geri dönmesi halinde üniversite kampüslerindeki Filistin yanlısı protestoları bastıracağını ve yabancı öğrencileri sınır dışı edeceğini söyledi.

Eski başkan ve Cumhuriyetçilerin muhtemel adayı Trump, İsrail’in Gazze’de yürüttüğü savaşa karşı yapılan gösterileri “radikal bir devrimin” parçası olarak nitelendirdi.

Trump, bağışçılara, kasım ayındaki başkanlık seçimlerinde Joe Biden’ı yenmesine yardımcı olmaları halinde hareketi (Filistin yanlısı protesto hareketini) 25 ya da 30 yıl geriye götüreceği sözünü verdi.

Washington Post’a göre Trump, “Eğer beni yeniden seçtirirseniz, bu hareketi 25 ya da 30 yıl geriye götüreceğiz” dedi.

Trump ayrıca, son zamanlarda ABD’deki üniversitelerde çadır kampları şeklinde gerçekleşen protestolara katıldıkları tespit edilen yabancı öğrencileri sınır dışı edeceğini söyledi.

The Guardian’ın aktardığına göre New York’ta düzenlenen toplantıda konuşan Trump’a bir bağışçı, protestolara katılan öğrenci ve akademisyenlerin birçoğunun gelecekte ABD’de iktidar mevkilerine gelebileceği ihtimalinden yakındı.

Trump, New York polisinin Columbia Üniversitesi’ndeki kampları boşaltmasını överek bu yaklaşımın diğer şehirler tarafından da uygulanması gerektiğini söyledi.

Bağışçılara yaptığı konuşmada ayrıca Trump, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısı konusunda aylardır yaptığı çelişkili açıklamaların ardından bir “U dönüşü yaparak”, İsrail’in “terörle savaşı” sürdürme hakkını desteklediğini söyledi.

Trump daha önce de İsrail’in Gazze’de “halkla ilişkiler savaşını kaybettiğini” söylemişti.

(euronews)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *