‘İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nın kararını açıkça ihlal ediyor’

‘İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nın kararını açıkça ihlal ediyor’

İrlanda Başbakanı Simon Harris, siyonist rejimin Refah’a yönelik süregelen saldırılarının, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) İsrail’in Refah’taki askeri saldırılarını ve tüm eylemlerini derhal durdurması kararının açık ihlali olduğunu bildirdi.

İrlanda Başbakanı Simon Harris, İrlanda’nın Wicklow bölgesinde, basın mensuplarına, siyonist rejimin Refah’a yönelik devam eden saldırılarına ilişkin açıklama yaptı. Simon Harris, rejimin Refah’taki saldırılarının kınanması gerektiğini belirterek, saldırıların bölgedeki insani felaket açısından durumu daha da kötüleştireceği değerlendirmesinde bulundu.

‘İki devletli çözüm hedefini canlı tutmaya çalışıyoruz’

Uluslararası Adalet Divanı (UAD)’nin siyonist rejimin Gazze’ye yönelik saldırılarını derhal durdurmasına hükmettiği kararına atıfta bulunan Harris, “Bu saldırılar, uluslararası bir mahkemenin dün verdiği kararın açık ihlalidir.” ifadesini kullandı.

Simon Harris, siyonist başbakan Netanyahu’nun Refah’a yönelik saldırılardan derhal vazgeçerek UAD’nin kararına uyması gerektiğini savunarak, “Netanyahu’nun bunu (UAD kararını) görmezden gelerek ısrar etmesi ciddi endişe kaynağıdır.” dedi.

İrlanda’nın Norveç ve İspanya ile Filistin devletini tanıma kararı aldığını hatırlatan Harris, “Bunu iki devletli çözüm umudunu ve hedefini canlı tutmak için yaptık, diğerleri ise bombalayarak bunu unutturmaya çalışıyor. Bu durumun kesinlikle sona ermesi gerekiyor.” diye konuştu.

İrlanda büyükelçisine İsrail’in muamelesi

Harris, İrlanda’nın Tel Aviv Büyükelçisi Sonya McGuinness’in ülkesinin Filistin devletini tanıma kararı nedeniyle İsrail Dışişleri Bakanlığına çağırılmasına değinerek şunları söyledi:

“İsrail’deki Büyükelçimizin bu hafta içinde maruz kaldığı muamele kesinlikle kabul edilemez. Büyükelçilerin kameralar önünde geçit törenine tabi tutulması ve video izletilirken görüntülenmesi normal diplomatik uygulama değildir. İrlanda burada görev yapan büyükelçilere bu şekilde davranmaz ve biz de asla davranmayız. Dünyanın dört bir yanındaki büyükelçilerimize bu şekilde davranılmasını beklemiyoruz. Bu kesinlikle kabul edilemez ve bunu İsrail hükümetine mümkün olan en güçlü ve uygun terimlerle ilettik.”

İspanya, Norveç ve İrlanda, Filistin’i, uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs’ta tanıyacaklarını duyurmuştu.

Siyonist yetkililer, söz konusu kararın ardından bu üç devletin büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına çağırarak, 7 Ekim’de çekildiği iddia edilen bazı görüntüleri büyükelçilere izletip kayda almıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *