Finkelstein: UCM’nin başka çaresi kalmamıştı

Finkelstein: UCM’nin başka çaresi kalmamıştı

Filistin yanlısı yahudi akademisyen Norman Finkelstein, “(UCM Başsavcısı) Kerim Han, tam bir Batı maşasıdır. Bunu (başvuruyu) sadece tüm hukuk camiası tarafından yapılan baskılar nedeniyle yaptı” tespitinde bulundu.

Amerikalı ünlü siyaset bilimci ve aktivist Norman Finkelstein, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han’ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında “yakalama kararı” çıkarılması için başvuru kararını, başka çaresi olmadığı ve mecbur kaldığı için aldığını vurguladı, sırada Biden’ın olduğunu söyledi.

Finkelstein değerlendirmesinde “UCM’nin kararı uzun zamandır beklenen bir karardı” dedi. Finkelstein, Başsavcı Han’ın tam anlamıyla Batı’nın bir adamı olduğunu ve 7 ay sonra tüm insan hakları kuruluşları ve hukuk camiası tarafından zorlandığını ve tüm BM sisteminin de Gazze’de insan eliyle bir açlık yaşandığını ispatlamasından sonra bu kararı almak zorunda kaldığını bildirdi.

Finkelstein UCM’deki yakalama karar başvurusuna ABD Başkanı Biden’ın gösterdiği tepkiyi ise şu ifadelerle yorumladı:

“1948 soykırım konvansiyonunun 3. maddesine göre, eğer İsrail soykırımdan suçlu bulunursa, Biden da soykırıma suç ortaklığı yapmaktan suçlu olacaktır. Bununla karşılaşmak istediğini sanmıyorum. Yani soykırım olmadığını söylerken kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini söyleyebilirim. Çünkü İsrail’in mahkum edilmesi durumunda sıradaki kişi o olacak.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *