FKÖ ile ABD arasında görüşme

FKÖ ile ABD arasında görüşme

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin eş-Şeyh, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile bir araya geldiğini ve Gazze’de acilen ateşkesin sağlanmasının gerekliliği konusunu görüştüğünü öne sürdü.

Görüşmede Gazze’ye insani yardım ve sağlık malzemelerinin girmesi için İsrail’in tüm sınır kapılarını açmaya zorlanması gerektiğini ele aldıklarını ifade eden Şeyh ayrıca İsrail’in işgal altındaki baskın ve gözaltılarının durdurulması, Filistin yönetimi adına topladığı vergi gelirlerine el koymayı bırakması gibi konuların da görüşüldüğünü aktardı.

Sullivan’ın Ortadoğu turu

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, 17 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Sullivan’ın, bölgeye ziyareti kapsamında Gazze’deki son durumu ve ateşkes sürecini muhataplarıyla ele alacağını duyurmuştu.

İlk olarak cumartesi günü Suudi Arabistan’a giden Sullivan, burada Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile “Gazze’deki son gelişmeler kapsamında ateşkesin gerekliliği ve bölgeye insani yardımların ulaştırılması konularını” görüşmüştü.

Dün de İsrail’e geçerek Başbakan Binyamin Netanyahu ile buluşmuştu. Haaretz’in haberine göre, Sullivan, önceki gün Tel Aviv’de görüştüğü Netanyahu ve Savaş Kabinesi üyesi Gantz’a, İsrail’in Gazze’deki saldırılarının sonlandırılmasına ilişkin bir plan sunmuştu.

Planda, Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki temaslar, esir takasına ilişkin bir anlaşma dahil olmak üzere İsrail’in Gazze’ye saldırılarının sonlandırılması konusunda Washington ile Riyad’ın tutumuna yer verilmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *