‘Türkiye olarak ABD ile ilişkilerimizi ilerletme çabası içerisindeyiz’

‘Türkiye olarak ABD ile ilişkilerimizi ilerletme çabası içerisindeyiz’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinasyonunda New York’ta düzenlenen 41. Geleneksel New York Türk Günü Yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşü tebrik eden Fahrettin Altun, iki ülkenin daha yakın ilişkiler içinde olması gerektiğini söylerken, Büyükelçi Sedat Önal “Türkiye olarak ABD ile ilişkilerimizi, her alanda ilerletmek için bir çaba içerisindeyiz” dedi.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından ilk olarak 1981’de düzenlenen ve sonrasında geleneksel hale getirilen yürüyüşe, Türk-Amerikan toplumunun yanı sıra KKTC, Azerbaycan ve Türk dünyasından da katılım sağlandı.

New York ve çevre eyaletlerden gelenler, geçit törenini izlemek için Madison Caddesi’nin kaldırımlarına sıralanırken, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonunun (TADF) organizesinde, taraftar dernekleri, Türk kültür organizasyonları ve Türkçe eğitim veren okulların öğrencileri yürüyüşe katılarak protokolü selamladı.

Madison 38. sokaktan başlayan yürüyüş, 25. sokaktaki Madison Meydanı Parkı’na kurulan konser alanındaki kutlamalarla devam etti. Anadolu Ateşi isimli dans grubunun sergilediği dansı izletilen seyircilere Türk mutfağından yemekler sunuldu. Etkinlikte New York Polis Teşkilatı’nda (NYPD) görev yapan Türk polislerle NYPD bandosu da yer aldı.

Sedat Önal: ABD ile ilişkilerimizi ilerletmeye çabalıyoruz

Washington Büyükelçisi Sedat Önal, Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali’nin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, Türk-Amerikan toplumunun da ABD’de geldiği noktanın altını çizdi. “Biz, Türkiye olarak, Amerika’daki Türk toplumunun bugüne kadar kat ettiği mesafeler ve ortaya koyduğu başarılardan gurur duyuyoruz.” ifadelerine yer veren Önal, Türk-Amerikan vatandaşlarının, “siyaset, ekonomi ve kültür-sanat alanları başta olmak üzere, tüm alanlarda” etkin olmasını teşvik ettiklerini belirtti.

Sedat Önal, “Biz de Türkiye olarak ABD ile ilişkilerimizi, her alanda ilerletmek için bir çaba içerisindeyiz. Burada Türk-Amerikan toplumunun desteği ve katkısı son derece önemlidir.” diye ekledi.

Fahrettin Altun: Demokrasi konusunda ortak bakış açısına sahibiz

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise festival alanında izletilen video mesajında, anavatanıyla bağlarını koparmayan Türk-Amerikan toplumunun, “Türk milletinin birer temsilcisi ve birer vatandaş diplomat” olarak görüldüğünü ifade etti.

Fahrettin Altun, barış, demokrasi ve refah konusunda ortak bakış açısına sahip ve yaklaşık 70 yıldır müttefiklik ilişkisi içerisinde bulunan iki ülkenin siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda daha yakın ilişkiler tesis etmesinin Türk-Amerikan halkının katkılarıyla mümkün olacağının altını çizdi.

Reyhan Özgür: Türk Günü, Atatürk’ın Samsun’a çıktığı gün kutlanıyor

New York Başkonsolosu Reyhan Özgür de Türk Günü Festivali’nde aynı zamanda her sene, Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadele için Samsun’a çıkışının yıl dönümünde kutlandığını hatırlatarak, Türk-Amerikan toplumunun 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.

Özgür, “Ortak vatan sevgimizi, özlemimizin ve bizleri birbirimize yaklaştıran ortak kültürümüzün böyle güzel bir etkinlikte dile getirmemizin manası hem bizler için hem de bizleri takip eden çevreler için büyüktür.” dedi.

Baloda konser verildi

Festival sonunda sahneye çıkan sanatçı Rafet El Roman, New York’taki kutlamanın 41 yıldır yapıldığını öğrenince “41 kere maşallah” diyerek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Şarkıcı, dün gece New Jersey’de düzenlenen Türk Günü Yürüyüşü Balosu’nda da bir konser verdi. Klarnetçi Serkan Çağrı ve yıllar önce Türkiye’yi Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil eden Pınar Ayhan da sahneye çıktı.

ABD’de, Türk diplomatın Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edilmesine tepki amacıyla ilk olarak 1981’de düzenlenen yürüyüş, sonraki yıllarda siyasilerin katılımıyla geleneksel bir kutlamaya dönüştürüldü. Yürüyüş ve sonrasındaki festivale, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Sedat Önal, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Yıldız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) New York Temsilcisi Mehmet Dânâ, AKP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, İletişim Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Çağatay Özdemir ve Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür olmak üzere birçok Türk yetkili katıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *