Siyonistler, Refah kapısının yönetimi için Abbas’a başvurdu

Siyonistler, Refah kapısının yönetimi için Abbas’a başvurdu

The Jerusalem Post’un haberine göre, işgalci İsrail yönetimi, ordunun 7 Mayıs’ta Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Gazze tarafını ele geçirdiği sınır kapısının yönetimi konusunda formüller arıyor.

Siyonist gazetenin haberinde, ilk olarak ABD’de yayın yapan Axios’un gündeme getirdiği iddia güvenlik kaynaklarına soruldu. Kaynaklar, İsrail’in yakın zamanda resmi olmayan bir şekilde Filistin yönetiminden Refah Sınır Kapısı’nı yönetmesini istediği iddia etti.

Bir başka üst düzey yetkili ise siyonist rejimin, sınır kapısının yönetimine yardımcı olması için Hamas’la ilişkisi bulunmayan Filistinli liderleri görevlendirmeye çalıştığını öne sürdü.

Axios’un haberinde, söz konusu talebin, siyonistlerin Filistin yönetimine 7 Ekim’den bu yana Gazze’de devam eden savaşla ilgili konulara katılması veya kolaylaştırması için yaptığı ilk davet olduğu belirtilmişti.

Tel Aviv’in söz konusu talep aracılığıyla, siyonistler Refah’tan çekilmediği takdirde yardımlara izin vermeyeceğini bildiren Mısır’a mesaj gönderdiği öne sürülmüştü.

İşgalci İsrail’in 5 Mayıs’ta Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı’nı kapatması ve 7 Mayıs’ta Refah Sınır Kapısı’nı işgal etmesinden bu yana Gazze Şeridi’ne hiçbir insani ve tıbbi yardım ya da yakıt girişi olmadı.

İsrail’in himayedarı ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, siyonist Savunma Bakanı Yoav Gallant’a, Refah’a yönelik büyük bir saldırıya karşı oldukları mesajını vermiş, siyonist bakandan Gazze’ye yardımların girişini kolaylaştırmalarını istemişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *