İngiltere: İsrail’e silah sevkiyatı durdurulmamalı

İngiltere: İsrail’e silah sevkiyatı durdurulmamalı

İngiltere’nin İsrail’e silah ihracatının yasaklanmasının Hamas’ı güçlendireceğini savunan Dışişleri Bakanı Cameron, İsrail’in silahlarının yüzde 1’inden daha azının İngiltere’den geldiğini, Hamas’ın rehineleri bırakmasını daha iyi olacağını söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Gazze Şeridi’ndeki Refah’a kara saldırısı başlatması halinde İsrail’e silah satışının durdurulmasının Hamas’ı güçlendireceğini savundu.

Euronews’un aktardığına ggöre, Londra’nın İsrail’e silah sağlama konusunda ABD’den “tamamen farklı bir konumda” olduğunu belirten Cameron,”Bugün dikkatli bir süreçten geçmek yerine silah ihracatına yönelik tüm yaklaşımımızı değiştireceğimizi açıklamak Hamas’ı güçlendirir, rehine anlaşması ihtimalini azaltır, bunun doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Cameron, İsrail’in silahlarının yüzde 1’inden daha azının İngiltere’den geldiğini ve bu silahların zaten sıkı bir lisans sistemiyle kontrol edildiğini kaydetti.

BBC’ye konuşan Cameron, “İstersek bir tür siyasi mesaj verebilir ve bu siyasi adımı atacağımızı söyleyebiliriz. En son bunu yapmam istendiğinde sadece birkaç gün sonra İran tarafından İsrail’e 140 seyir füzesini de içeren acımasız bir saldırı oldu” diye ekledi.” dedi.

Cameron, Gazze’yi kontrol eden Hamas’ın bir rehine anlaşmasını kabul etmesinin “daha iyi bir cevap” olacağını iddia etti.

Bu arada Cameron, bölgedeki yüz binlerce sivili koruyacak bir planın yokluğunda Refah’a yapılacak bir operasyonu desteklemediğini ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden, Refah’a kara hakekatı olursa bazı silahların tedarikini durduracağını duyurmuştu. Ancak  İsrail, son olarak Filistinlilerden güneydeki kentin daha büyük bir bölümünü tahliye etmelerini istedi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu nisan ayı sonunda, Filistinli gruplarla ateşkes ve esir takası anlaşması olsa da olmasa da Refah kentine kara harekatı başlatacaklarını söylemişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *