Mahkemenin Netanyahu’yu tutuklama yetkisi yok!

Mahkemenin Netanyahu’yu tutuklama yetkisi yok!

ABD yönetimi, siyonist kasap Netanyahu’ya yönelik olası tutuklama kararıyla ilgili olarak, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) “yetkisinin olmadığını”, siyonist yetkililer hakkında hüküm veremeyeceğini belirtti. UCM de bugüne kadar siyonist rejim aleyhinde herhangi bir karar almadı.

Syonist Başbakan Netanyahu ile ABD Başkanı Joe Biden arasında dün gerçekleştirilen telefon görüşmesinde, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılar nedeniyle siyonist yetkililer hakkında olası tutuklama kararının gündeme geldiği iddia edilmişti.

Siyonist “Walla” internet sitesindeki haberde, siyonist yetkililerin UCM’nin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi hakkında tutuklama emri çıkartmaya hazırlandığı konusunda son iki haftadır daha fazla endişe duymaya başladığı belirtilmişti.

Adı açıklanmayan siyonist 2 yetkiliye dayandırılan haberde, Netanyahu’nun, UCM’nin olası tutuklama kararına ilişkin endişelerini Biden’e ilettiği kaydedilmişti. Görüşmede, Netanyahu’nun Biden’dan UCM’nin olası tutuklama kararını engellemek için yardım istediği aktarılmıştı.

Konuya ilişkin olarak Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, günlük basın brifinginde UCM’nin Netanyahu’ya yönelik muhtemel tutuklama kararını değerlendirdi. Karine, UCM’nin yetkileri konusunda ABD olarak bugüne kadarki pozisyonlarının değişmediğini ve mahkemenin siyonist yetkililer hakkında hüküm verme yetkisine sahip olduğunu düşünmediklerini söyledi.

ABD’li sözcü, UCM’nin hem Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırıları hem İsrail yönetiminin Gazze’deki saldırılarıyla ilgili olarak yetkisinin olmadığını, “UCM soruşturması konusunda görüşümüz açık ve net. Biz bunu desteklemiyoruz ve onların bu alanda yargı yetkisi olduğuna inanmıyoruz.” sözleriyle savundu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *