Abbas, İsrail’in tam güvenlik hakkı olduğunu savundu

Abbas, İsrail’in tam güvenlik hakkı olduğunu savundu

Suudi Arabistan’da düzenlenen Riyad Ekonomi Forumunda özel oturumda konuşan Mahmud Abbas, siyonist rejimin güvenlik hakkı olduğunu savundu, Filistin’in de devlet olma hakkı bulunduğunu söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yaptığı Riyad Ekonomi Forumu özel oturumunda yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletlere Filistin’in tam üye olarak tanınması, Avrupa ülkelerine “İsrail’i tanıdıkları gibi Filistin Devleti’ni de tanımaları” çağrısında bulundu.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, “İsrail’in tam güvenlik elde etme hakkı vardır. Biz Filistinliler olarak, dünya halkları gibi kendi kaderimizi tayin etme ve bağımsız devlet olma hakkına sahibiz.” diye konuştu.

Batı Şeria’da zorunlu göç endişesini dile getiren Abbas, “İsrail’in Gazze’deki saldırılarını bitirdikten sonra Batı Şeria’ya yönelip halkı Ürdün’e sınır dışı etmesinden endişe duyuyorum.” ifadesini kullandı.

Mahmud Abbas, ABD’nin İsrail’i durdurmaya zorlayabilecek tek taraf olduğunun altını çizerek, yaşananlardan ABD’yi sorumlu tuttu.

Abbas, Filistin halkının hem Gazze hem de Batı Şeria’dan göçe zorlanmasını reddettiğine dikkati çekerek, Gazze’ye saldırıların durdurulması ve bölgeye insani yardımın ulaştırılması gerektiğini söyledi.

Abbas, “İsrail, Gazze Şeridi’nin en az yüzde 75’ini yok etti ve 200 gün içinde çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 34 bin Gazzeliyi öldürdü.”dedi.

Abbas, “Gazze’deki (saldırılarını) bitirdikten sonra İsrail’in Batı Şeria’ya yönelip halkını Ürdün’e sınır dışı etmesinden endişe duyuyorum.” diye konuştu.

Dünya kamuoyuna Filistin’i Birleşmiş Milletler’e tam üye devlet olarak tanıma çağrısı yapan Abbas, Avrupalı devletlerden de İsrail’i tanıdıkları gibi Filistin’i de tanımalarını istedi.

2,2 milyon Filistinlinin ülke dışına sürülmesi ve Gazze’nin güneyindeki Refah kentinin işgal edilmesi konusunda uyarıda bulunan Abbas, Gazze’den kaçan tüm Filistinlilerin Refah’ta toplandığını belirterek, “Filistin halkının tarihindeki en büyük felaketin gerçekleşmesi için sadece küçük bir darbe kaldı.” değerlendirmesini yaptı.

Filistin Devlet Başkanı, Hamas Hareketi’nin (7 Ekim’de başlattığı “Aksa Tufanı” saldırılarının ardından) Gazze Şeridi çevresindeki İsrail kasabalarına yönelik saldırılarına değinerek şunları söyledi:

“Özellikle Gazze ve 7 Ekim’den bahsetmek istersek, sivillere yönelik saldırıların yaşandığı önemli bir aşamadır. Baştan beri bu saldırıyı kesinlikle reddettiğimizi söyledik. Filistin Yönetimi ve Filistin Kurtuluş Örgütü olarak, yönelimleri ve bağlantıları ne olursa olsun sivillere yönelik saldırıları reddediyoruz.”

İsrail’in 7 Ekim’den itibaren “Hamas’tan intikam almak bahanesiyle Gazze halkına saldırdığını, Filistin halkından intikam alıp sivilleri katlettiğini” söyleyen Abbas, “En sonunda, Gazze Şeridi, Batı Şeria ve Kudüs’ü uluslararası bir konferans aracılığıyla bağımsız bir Filistin devletinde bir araya getirecek siyasi bir çözüm olması gerektiğini” vurguladı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *