Siyonist elebaşlarına uluslararası tutuklama kararı çıkarılabilir mi?

Siyonist elebaşlarına uluslararası tutuklama kararı çıkarılabilir mi?

ABD’nin koruması altındaki siyonist liderler Netanyahu, Yoav Gallant ve Herzi Halevi’nin kendileri hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkarılması olasılığını değerlendirdirmek üzere bir toplantı yaptıkları duyuruldu.

İşgal topraklarında yayın yapan siyonist Kanal 13’ün haberinde, Ulusal Güvenlik Konseyi’nde, “İsrail’de üst düzey yetkililere karşı gelecek günlerde uluslararası tutuklama emri çıkarılması ihtimaline ilişkin gizli bir görüşmenin” yapıldığı belirtildi. Haberde, “İsrail’de üst düzey yetkililerin edindiği bilgilere göre, Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM), Netanyahu, Gallant ve Halevi hakkında tutuklama emri çıkarma ihtimali var.” ifadesi kullanıldı.

Görüşmede, UCM’nin uluslararası tutuklama emri çıkarması durumunda, siyonist rejimin, aralarında “UCM’nin kararına karşı uluslararası düzeyde siyasi kampanya başlatılması” da dahil olmak üzere bir dizi “acil önlem alınmasını” onayladığı kaydedildi.

Haberde, Netanyahu’nun UCM’nin muhtemel kararını engellemek için Hollanda, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’dan mevkidaşlarıyla görüşeceği aktarıldı.

Bu bağlamda, siyonist Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ve Washington Büyükelçisi Mike Herzog’un, ABD Kongresi ve ABD Başkanı Joe Biden yönetimiyle temaslarda bulunacağı kaydedildi.

Haberde, ismi açıklanmayan üst düzey siyonist yetkililerin, UCM’nin söz konusu kararı alması durumunda, Ukrayna savaşı sebebiyle “Rusya’ya ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik uygulanan tedbirleri akla getiriyor.” dediği ifade edildi.

Siyonist yetkililerin, uluslararası tutuklama kararlarının, alt seviyedeki askerler hakkında değil “politika yapanlar hakkında” çıkmasını beklediğini belirtti.

Haberde, Siyasi ve Güvenlik Bakanlar Konseyi’nin, UCM’nin alması muhtemel kararı görüşmek üzere yarın toplanmasına karar verildiği kaydedildi.

İşgal altındaki topraklarda yayın yapan Kanal 12’nin 19 Nisan’daki haberinde de, UCM’nin Gazze Şeridi’nde savaş suçları işlediği gerekçesiyle Netanyahu ve siyonist üst düzey yetkililer hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarma üzerinde çalıştığı duyurulmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *