Şili Devlet Başkanı’ndan İsrail açıklaması

Şili Devlet Başkanı’ndan İsrail açıklaması

İsrail aleyhine ve Filistin halkı lehine açıklamalarına devam eden Şili Başkanı Gabriel Boric, siyonist rejimin yaptığının barbarlık olduğunu belirtirken, Hamas’ı ‘terörist’ olarak tanımlamaktan da çekinmedi.

Gabriel Boric, sosyal medya hesabından İsrail saldırısında annesini, babasını ve 4 yaşındaki kız kardeşini kaybeden Sabrin bebeğin kuvözün içindeki fotoğrafını paylaştı. Gabriel, “İsrail hükümetinin Gazze’de uyguladığı barbarlığa şaşırmaktan ve öfkelenmekten vazgeçmeyelim. 34 binden fazla kişi öldürüldü ve hafta sonu hayatını kaybeden bir annenin karnından kız bir bebeği çıkarmayı başardılar. Artık ateşkes olsun.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Devlet Başkanlığı Sarayı La Moneda da gazetecilere açıklamada bulunan Gabriel Boric, Gazze’de katliamın devam ettiği sürece İsrail’den çektikleri Tel Aviv Büyükelçisinin ülkede kalmaya devam edeceğini belirtti. Boric, 7 Ekim’deki saldırılara ilişkin, “Terör örgütü Hamas’ın 7 Ekim’de yaptığı şüphesiz barbarcaydı ancak Filistin halkı bunun bedelini ödemekle sorumlu tutulamaz.” değerlendirmesinde bulundu.

Siyonist rejimin 20 Nisan’da Refah’a düzenlediği saldırılarda, Sabrin bebeğin evleri bombalanmış ve bir aile yok olmuştu.

Gabriel Boric, İsrail’in Gazze’de devam eden saldırıları nedeniyle Tel Aviv Büyükelçilerini istişarelerde bulunmak amacıyla 1 Kasım 2023’de geri çağırmıştı.

2022 yılında İsrail’in Şili büyükelçisinin itimat mektubunu ilk başta reddetmiş daha sonra ileri bir tarihte kabul etmişti. Bir başka olayda Şili’deki yahudi grubun gönderdiği hediyeyi kabul etmiş, bununla birlikte, “Yahudi cemaati, daha kabul edici, destekleyici ve saygılı bir topluma olan bağlılığını vurgulamak için bana bal verdi. Bu adımı atabilirsiniz, ancak İsrail’in yasadışı olarak işgal ettiği Filistin topraklarını geri vermesini talep ederek başlayabilirsiniz.” mesajı atmıştı.

Şili, çoğu Hıristiyan olan yaklaşık yarım milyon Filistinli göçmene ev sahipliği yapıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *