Steinmeir Türkiye’ye geldi, Erdoğan Irak’a gitti

Steinmeir Türkiye’ye geldi, Erdoğan Irak’a gitti

3 günlük ziyaret için Türkiye’ye gelen Almanya Cumhurbaşkanını, İstanbul’da vali ve beraberindekiler karşıladı. Steinmeir İstanbul’da Abdullah Gül ve Ekrem İmamoğlu ile bir araya gelirken Cumhurbaşkanı Erdoğan da aynı gün Irak’a gitti. Steinmeir-Erdoğan görüşmesi Alman Cumhurbaşkanının ziyaretinin son günü gerçekleşecek.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, üç günlük Türkiye ziyaretinin ilk durağı İstanbul’a geldi.

Steinmeier ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak 11.58’de İstanbul Havalimanı’na indi. Almanya Cumhurbaşkanı’nı İstanbul Havalimanı’nda İstanbul Valisi Davut Gül, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ve diğer yetkililer karşıladı. Steinmeier, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 100. yılı dolayısıyla Türkiye’ye yaptığı bu ilk ziyarette İstanbul, Gaziantep ve Ankara’yı ziyaret edecek.

Gezisinin ilk gününde Cumhurbaşkanı Steinmeier, binlerce Türk misafir işçinin trenle Almanya’ya doğru yola çıktığı İstanbul Sirkeci Tren İstasyonu’nu ziyaret etti, Türk-Alman göç deneyimi olan kişilerle bir araya geldi, tekne gezisinde Alman şirketlerinin temsilcileriyle iki ülke ekonomik ilişkileri üzerine görüşme gerçekleştirdi. Steinmeier’in ayrıca iş, bilim, sanat, edebiyat, spor çevreleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Gezisinin ikinci gününde Gaziantep’te depremzedeler için sığınma evi ile inşasını Almanya’nın desteklediği bir okulu ziyaret edecek Steinmeier’in burada 23 Nisan kutlamalarına katılması öngörülüyor.

Gezisinin son gününde Steinmeier’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da bir araya gelmesi bekleniyor. Ankara Üniversitesi’ni de ziyaret etmesi planlanan Steinmeier ayrıca Anıtkabir’e ziyarette bulunacak, Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakacak.

Erdoğan Irak’ta

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Bağdat Uluslararası Havalimanı’nda Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ve diğer yetkililer tarafından resmi törenle karşılandı. Törenin ardından Bağdat Sarayı’na geçen Erdoğan, burada Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Başbakan Muhammed Şiya es Sudani ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Türkiye ile Irak arasında Kalkınma Yolu Projesi Anlaşması imzalandı.

Bağdat’taki programları tamamlanan Erdoğan, “TC-CAN” uçağı ile 20.15’te Erbil kentine geçti. Erbil Uluslararası Havalimanı’nda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ve IKBY Başbakanı Mesrur Barzani Erdoğan’ı karşıladı.

Tören kıtasını selamlayan, Başkan Barzani ve Başbakan Barzani ile basın mensuplarına fotoğraf veren Erdoğan, daha sonra törende hazır bulunan IKBY heyeti ile selamlaştı.

Erdoğan, Erbil’deki temasları kapsamında Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi. IKBY Başkanlık Sarayı’ndaki görüşme basına kapalı gerçekleşti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *