Elon Musk sansürden rahatsız oldu!

Elon Musk sansürden rahatsız oldu!

İsrail destekçisi Elon Musk, sahibi olduğu X’te Filistin yanlısı hesaplara uyguladığı sansüre karşın, kilise saldırısı üzerine görüntülerin yayılmasını engellemek için Avustralya hükümetinin aldığı yasak kararına tepki gösterdi. Avustralya Başbakanı Albanese, Elon Musk’ın kendisini hukukun üstünde gördüğünü söyledi.

Ulusal basındaki haberlere göre, Avustralya e-Güvenlik Ofisi, X kullanıcılarının Sydney’deki kilise saldırısına ilişkin görüntülere erişiminin küresel çapta geçici süreyle yasaklanması için federal mahkemeye başvurdu. Hakim Geoffrey Kennett da tüm X kullanıcılarının söz konusu görüntülere erişiminin geçici süreyle durdurulması gerektiğine hükmetti.

Amerikalı milyarder Elon Musk, bunun üzerine X hesabından yaptığı açıklamada, Avustralya’yı sansür uygulamakla suçlayarak, Avustralya e-Güvenlik Ofisinin tüm ülkeler için sansür uygulamayı istediğine işaret etti. Avustralya e-Güvenlik Ofisinin talebine tepki gösteren Musk, söz konusu içeriklerin Avustralya için sansürlendiğini kaydetti.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kendisini hukukun üstünde gören Musk’ı “kibirli milyarder” olarak tanımladı.

Elon Musk’ın şirketi Avustralya hükümetine karşı çıktı

Avustralya ile X arasında, söz konusu içeriklerin platformdan kaldırılmasına yönelik tartışmalar sürüyor.

Albanese, dün yaptığı açıklamada, 13 ve 15 Nisan’da Sydney kentinde düzenlenen saldırılara ilişkin görüntüleri kaldırmayı reddeden X’e tepki göstererek, sosyal medyanın “sosyal sorumluluğu” bulunduğunu bildirmişti.

Sydney’in doğusundaki Westfield Bondi Junction Alışveriş Merkezi’nde 13 Nisan’da düzenlenen bıçaklı saldırıda 6 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırgan, olay yerinde kendisine müdahale eden polis memuru Amy Scott tarafından vurularak öldürülmüştü.

Kentteki Christ The Good Shepherd Kilisesi’nde 15 Nisan’da canlı yayımlanan ayinde de Piskopos Mar Mari Emmanuel hedef alınmıştı. Piskopos ve 3 kişi yaralanmış, saldırgan yakalanmıştı.

Filistin hesaplarına X’te sansür

Elon Musk, Aksa Tufanı’nın başlamasından sonra Kasım ayında attığı bir tweette “Sömürgecilikten kurtulma (Dekolonizasyon) zorunlu bir Yahudi soykırımını ima eder, bu nedenle kullanımı doğru değildir” ifadesini kullanmıştı.

Daha sonra bir başka tweetinde “Geçen hafta da bahsettiğim gibi, ‘Sömürgecilikten kurtulma’ ve ‘Nehirden denize, Filistin özgür olacak’ sözleri benzer örtmeceler ile zorunlu soykırım anlamına geliyor. Aşırı şiddete yönelik açık çağrılar hizmet şartlarımıza (X sosyal medyasına) aykırıdır ve askıya alınmayla sonuçlanacaktır” açıklamasında bulunmuştu.

Filistin’e destek gösterilerinde ‘Nehirden denize Filistin özgür olacak’ sloganının kullanılması da Almanya ve Çekya’da “terör propagandası’ sayılarak yasaklanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *