Çavuşoğlu: Önümüzde ABD seçimleri var

Çavuşoğlu: Önümüzde ABD seçimleri var

ABD ziyaretine başlayan Mevlüt Çavuşoğlu, Türkevi’nde yaptığı konuşmada, “Önümüzde ABD seçimleri var. Burada ne kadar birlik beraberlik içinde olursak, ABD Kongresi ve eyalet yönetimleri üzerine etkiniz o kadar fazla olur.” ifadesini kullandı. Çavuşoğluna AKP’li Fatma Aksal ve CHP’li Faik Öztrak ile Fethi Açıkel eşlik ediyor.

NATO Parlamenter Asamblesi (PA) Türk Delegasyonu Başkanı ve eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir takım temaslar için ABD’ye gitti.

Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) New York Türkevi’nde bir organizasyon düzenledi. Buraya katılan Çavuşoğlu, “Hangi görüşten, hangi inançtan olura olsun, her bir vatandaşımız bizim için değerlidir.” dedi. Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal ve New York Başkonsolosu Reyhan Özgür’ün de toplantıda hazır bulundu.

Mevlüt Çavuşoğlu ABD’de, NATO Parlamentolar Asamblesi Başkanı olarak, beraberindeki heyetle bir dizi ziyaret gerçekleştirecek.

Mevlüt Çavuşoğlu konuşmasında, Türk-Amerikan toplumunun birlikteliğini çok önemsediklerini belirterek, “Önümüzde ABD seçimleri var. Burada ne kadar birlik beraberlik içinde olursak, ABD Kongresi ve eyalet yönetimleri üzerine etkiniz o kadar fazla olur.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye-ABD ilişkilerine değinen Çavuşoğlu, son dönemde özellikle Türkiye’nin ABD’ye yaptığı ihracatta büyük artış olduğunu ve buna Türk-Amerikan toplumunun büyük katkı sağladığını kaydetti. Çavuşoğlu ayrıca, Kahramanmaraş merkezli depremlerde, ABD’de yaşayan Türk toplumunun ve ABD’li dostlarının yaptığı yardımları hatırlatarak, teşekkürlerini iletti.

Etkinlikte konuşan BM Daimi Temsilcisi Sedat Önal da gelecek haftadan itibaren Türkiye’nin Washington Büyükelçisi olarak görevine devam edeceğini ve Türk-Amerikan toplumu ile çalışmalarını ara vermeden sürdüreceğini kaydetti.

Çavuşoğlu’na temaslarına, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ve CHP İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel de katılacak.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *