Haniyye: Hala Erdoğan’ın Peres’e verdiği karşılığı hatırlıyoruz

Haniyye: Hala Erdoğan’ın Peres’e verdiği karşılığı hatırlıyoruz

7 Ekim’de başlayan Aksa Tufanı sonrası ilk kez Türkiye’ye gelen İsmail Haniyye, İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü. Görüşme sonrası Haniyye, Erdoğan’ın Davos’ta Şimon Peres’le katıldığı oturumda ona verdiği cevabı hala hatırladıklarını vurguladı. Haniyye, İslam ümmetine Mescid-i Aksa’yı korumak için harekete geçme çağrısında bulundu.

Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Hanişye, Türkiye’nin resmi daveti üzerine dün (20 Nisan’da) İstanbul’a geldi. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’ne kabul edilen Heniyye burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Heniyye görüşmenin ardından AA’ya özel açıklamalarda bulunarak, 7 Ekim’den bu yana ilk kez bir uluslararası basın kuruluşuna konuştuğunu söyledi.

Haniyye açıklamasında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin parlamento bloku toplantısında yaptığı ve Hamas’ı ‘Ulusal kurtuluş hareketi’ olarak tanımlayan ve Kuvayı Milliye’ye benzeten açıklaması şüphesiz ki, bizim ve Filistin halkı için övünç kaynağıdır.” dedi.

Haniye, “Hamas, topraklarımızı, kutsal değerlerimizi ve halkımızı tarihi işgalden kurtarmak için direnen bir harekettir.” vurgusunda bulundu.

Bölgesel ve İslami konumuyla Türkiye’nin Filistin davasıyla tarihi bağları olduğunu, Erdoğan’ın Hamas ve Gazze ile Filistin davası konusundaki açıklamasının, Filistin davasını kendi davası olarak gören, Gazze’yi insani açıdan ele alan ve zulme karşı duran Türk halkının vicdanını yansıttığını söyleyen Haniye, ABD desteğiyle ayakta kalan Siyonistlerin saldırılarının durması için her türlü çabanın birleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Davos ve Mavi Marmara vurgusu

Erdoğan ve Türk halkının Filistin davasına karşı fikri, tarihi ve siyasi tutumundan övgüyle bahseden Haniye, “Halen Erdoğan’ın BM’deki hitabında Filistin haritasını kaldırarak ve Filistin’in aşamalı olarak nasıl işgal edildiğini açıklayarak Şimon Peres’e karşılığını hatırlıyoruz.” diye konuştu.

Filistin’in hakkının savunulmasını daima gururla takip ettiklerini söyleyen Haniye, “Türkiye’nin bölgedeki konumunu, bölgesel ve uluslararası siyasetini, Filistin davasına ve Gazze’ye tutumunu önemle yakından izliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Türk halkının Gazze’deki ablukanın kalkması için Mavi Marmara’da nasıl şehit verdiklerini hâlen hatırlıyoruz.” diyen Haniye, Türkiye’nin Filistin davası ve Gazze ablukası konusunda tek tutum sergilediğini ekledi.

İsrail ile ticaretin kısıtlanması

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmemizde İsrail ile ticari kısıtlamalar konusunda alınan kararları ve bu kararların ticari hareketliliğe etkilerini dinledik.” ifadelerini kullanan Haniye, “Bu, Gazze’ye saldırılarında kadın, çocuk, yaşlı Filistin halkının kanını akıtan, büyük katliamlar için Refah’a kara saldırıları tehdidinde bulunan, başta Mescid-i Aksa olmak üzere özellikle Kudüs’te Müslümanların kutsallarını hiçe sayan Siyonist düşmanlara karşı atılmış önemli bir adım.” şeklinde konuştu.

Gazze’nin idaresi meselesi

Gazze’nin idaresiyle ilgili bazı alternatifler ortaya atıldığını ancak bunların başarı elde etmesinin mümkün olmadığını söyleyen Heniyye, “Gazze Filistinliler tarafından yönetilir. Hamas, Gazze’nin idaresinde tek söz sahibi olma konusunda ısrarcı değil ama biz Filistin halkının bir parçasıyız ve ortaklık temelinde ulusal birlik hükümeti kurabilir ve Gazze’nin yönetimi konusunda anlaşabiliriz. Bunlar ulusal meselelerdir. Gazze’de, Batı Şeria’da veya her ikisinde de Filistin’in durumunu ne işgalcilerin ne de başkasının düzenlemesine izin vermeyeceğiz.” diye konuştu.

Heniyye, “Filistin iç siyasetinin düzenlenmesi için 2 aşamalı bir çağrı yaptık. Bunun ilk aşaması Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) tüm Filistinli grupları kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesinden oluşuyor. İkinci aşama ise Gazze’nin imarı ile Batı Şeria ve Gazze’deki kurumların tek çatı altında birleştirilmesini üstlenecek, devlet başkanlığı, yasama ve ulusal konsey seçimlerinin yapılmasını sağlayacak ulusal hükümetin kurulmasıdır.” diye konuştu.

Gazze’nin Filistin’in ulusal bir parçası olduğunu söyleyen Heniyye, Gazze ve Batı Şeria’yı kapsayan ulusal uzlaşı hükümetinin, savaştan sonra Gazze’yi de yönetmesini beklediklerine işaret etti.

Ateşkes müzakereleri

Türkiye ziyaretinin Türkiye ile Filistin arasındaki tarihi ve seçkin ilişkiler bağlamında gerçekleştiğini kaydeden Heniyye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanının katılımıyla yaklaşık 2 saat süren önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Heniyye toplantıda, başta İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve Filistin halkının, yedi aydan bu yana yaşadıklarıyla ilgili kapsamlı bir açıklama yaptıklarını, özellikle Filistin halkına karşı yürütülen soykırım, ateşkese varmak için devam eden müzakereler ve Hamas ile direniş gruplarının “Gazze’de kalıcı ateşkes, İsrail’in Gazze Şeridi’nin tamamından çekilmesi, yerinden edilenlerin evlerine geri dönmesi, yeniden imar, ablukanın kaldırılması ve bir takas anlaşmasına varılması” yönündeki taleplerinde ısrarcı olduğunu Erdoğan’a ilettiklerini söyledi.

Hamas’ın müzakerelerde esneklik gösterirken işgalci İsrail’in uzlaşmaz bir tavır takındığını kaydeden Heniyye, müzakerelerin aksamasının ve başarısızlığının sorumluluğunun bu uzlaşmaz tavır olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin yaptıkları anlatıldı

Heniyye, toplantıda, Türkiye’nin, Gazze’ye yönelik saldırıyı durdurmak için bölgesel ve uluslararası düzeyde yürüttüğü siyasi ve diplomatik çalışmalar, Refah Kapısı üzerinden Gazze’ye gönderdiği yardımlar ve Türkiye’nin son dönemde İsrail’le ticaret konusunda aldığı kararlarla ilgili de bilgi aldıklarını kaydetti.

Heniyye, toplantıda ayrıca, İsrail’de yaklaşmakta olan Hamursuz Bayramı münasebetiyle Mescid-i Aksa’yı bekleyen tehlikeyi, Batı Şeria, Kudüs ve Mescid-i Aksa’da yaşanan gelişmeleri değerlendirdiklerini aktardı.

Heniyye’nin çocukları ve torunlarının şehadeti

Oğullarının ve torunlarının hayatını kaybettiği saldırıya da değinen Heniyye, bunun üç noktayı yansıttığını söyledi:

“Bunların başında düşmanın 7 ay boyunca askeri hedeflerine ulaşamaması, sivilleri, binlerce çocuğu, kadını ve yaşlıyı öldürmekten başka başarı elde edememesi geliyor. Dolayısıyla 3 oğlumun ve 5 torunumun katledildiği bayramda gerçekleştirilen katliam da bu kapsamda yer alıyor ve düşmanın başarısızlığını vurguluyor. İkinci boyutu da evime, evlatlarıma, torunlarıma kadar uzanan böyle bir katliamın, devam eden müzakerelerde taviz vermeleri konusunda hareketin lideri ve yönetimi üzerinde baskı oluşturacağını sanmaları ki bu yanıltıcıdır. Üçüncü olarak da oğullarım, Filistin halkının bir parçasıdır ve durumları Filistin halkının durumuyla aynıdır. İlk andan itibaren oğullarımın kanının Gazze’deki, Batı Şeria’daki, her yerdeki Filistin halkının evlatlarından daha değerli olmadığını söyledim.”

Ayrıca Gazze, Batı Şeria veya yurt dışındaki bütün şehitlerin kendisinin evladı olduğuna işaret eden Heniyye, “Bu nedenle haklarda, yükümlülüklerde ve bedel ödemede eşitiz. Bunları metanet, kararlılık ve sarsılmaz irade ile kabul ediyoruz. Bedeli ne olursa olsun ve ne kadar fedakarlık gerekirse gereksin bu yolda ilerleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Heniyye, “30’dan fazla şehirde şehit çocuklarım ve torunlarım için gıyabi cenaze namazı kılan Türk halkına teşekkürlerimi sunuyorum. Pakistan gibi diğer ülkelerde de bu durum, ümmetin birliğinin ve ümmetin duygularının birliğinin kanıtıdır.” dedi.

Düşmanın Refah’a saldırı tehdidi

Düşman İsrail’in Refah tehditlerine ilişkin Heniyye, “Refah’a gelince Siyonist düşmanın (İsrail), Gazze’nin her noktasını, her yerini, her kasabasını, her şehrini işgal etme kararı aldığı çok açık, özellikle aylardır Refah konusunda bunu konuşuyorlar.” ifadelerini kullandı. Heniyye, ABD’nin işgalcinin Refah saldırısına ilişkin tutumunun da aldatıcı olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“ABD’nin tutumu, sivillerin zarar görmesini istemediğini söylese de aldatıcıdır, bu bir yanıltma operasyonudur. Gazze’de öldürülen tüm siviller, binlerce, on binlerce şehit ABD silahlarıyla, ABD roketleriyle, ABD’nin siyasi koruması altında öldürüldüler. ABD’nin BMGK’de ateşkes kararını veto etmesi ne anlama geliyor? Bu, ABD’nin Gazze’ye yönelik katliamların ve cinayetlerin sürdürülmesine tam koruma sağlaması, şemsiyesi altına alması anlamına geliyor. ABD’nin dün, Filistin Devleti’nin BM’ye tam üye olmasını veto etmesi neyi ifade ediyor? Bu, ABD’nin, İsrail’in tutumunu benimsediğini ve Filistin halkının haklarına karşı çıktığını ifade ediyor. Bu yüzden biz, bu tuzağa, ABD’liler ile İsrailliler arasındaki sözde vazife değişimi tuzağına düşmedik.”

Siyasi Büro Başkanı Heniyye, “Refah girilmemesi için uyarıda bulunuyoruz çünkü bu Filistin halkına karşı büyük bir katliama yol açabilir. Tüm kardeş ülkelere, Mısır’daki, Türkiye’deki kardeşlerimize, arabulucu olarak Katar’daki kardeşlerimize ve Avrupa ülkelerine, hem (İsrail) saldırganlığı dizginlemek ve Refah’a girilmesine engel olmak için hem de Gazze Şeridi’nden (İsrail ordusunun) tamamen çekilmesi ve Gazze’ye yönelik saldırıların sona ermesi için harekete geçme çağrısında bulunuyorum.” şeklinde konuştu.

Heniyye, Filistin halkının direnişine vurgu yaparak, “Ancak, eğer Siyonist düşman Refah’a giderse Filistin halkımız da beyaz bayrak kaldırmayacaktır. Refah’taki direnişçiler de kendilerini savunmaya ve halkına yönelik saldırılara karşı koymaya hazırdır.” ifadelerini kullandı.

İsrail’le müzakereler

Başından beri Filistin halkına yönelik saldırıların durdurulmasını istediklerini ve bunun öncelikleri olduğunu kaydeden Heniyye, “Biz bu nedenle müzakerede bulunmayı kabul ettik ancak bu müzakereleri ‘kalıcı bir ateşkes, askerlerin tamamen geri çekilmesi ve yerinden edilenlerin geri dönmesi ve esir takası anlaşmasıyla’ sonuçlanması şartıyla kabul ettik.” dedi.

İşgalci İsrail’in, şu ana kadar yapılan tüm oturumlara ve arabulucular aracılığıyla sunulan onlarca belgeye rağmen Gazze’de ateşkesi kabul etmediğini vurgulayan Heniyye, “Onun tek isteği, esirleri geri almak ve sonrasında Gazze’deki savaşı yeniden başlatmak ve bunun olması mümkün değil. İsrail ordusunun Gazze’den tamamen çekilmesi gerekiyor. Yerinden edilenlerin Gazze’nin kuzeyine dönmesini de istemiyor. Sınırlı sayıda ve kademeli olarak geri dönüşü kabul ediyor. Bu da yapılamaz. 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria ve Gazze’den 14 bine yakın Filistinliyi tutukladığı bir dönemde, takas konusunda çok basit rakamlar ortaya koyuyor. Anlaşmaya varılmasını engelleyen İsrail ve onun görüşünü benimseyen ve hiç bir şekilde baskı uygulamayan ABD’dir. İsrail, bu talepleri kabul ettiği anda biz de mutlaka anlaşmayı imzalamaya hazır olacağız.” diye konuştu.

Düşmanın Gazze’de işlediği suçlar

Heniyye, işgalcinin, 7 Ekim’den bu yana, önce Gazze’ye havadan yoğun bir şekilde saldırdığını, ardından karadan girdiğini, üçüncü aşama olarak da seçerek adam öldürmeye dayalı bir strateji benimsediğini, aynı zamanda askeri ve insani abluka uyguladığını; hastaneleri, okulları, altyapıyı, fırınları, eczaneleri, fabrikaları yok ettiğini dile getirdi.

“Heniyye, 5 ayı aşkın bir süre Gazze’ye hiç bir şey girmedi. Halkın iradesini kırmak ve kuzeyden güneye göç etmeleri için baskı yapmak amacıyla açlık silah olarak kullanıldı. Gerek şehit ve yaralı sayısı gerekse enkaz altında kalanlar açısından çok zor bir durum söz konusu. Enkaz altında binlerce şehit var. Her gün yeni toplu mezarlar keşfediyoruz. İşkenceler, idamlar, cezaevlerinde işlenen suçlar… İşgalci, Birleşmiş Milletler’in ve UNRWA’nın bile çalışmasına izin vermiyor, UNRWA’yı kapatmak istiyor.” dedi.

Anlaşmaya varmak için Gazze’ye günde en az 500 tırın girmesi, hastanelerin, fırınların, altyapının, barınma merkezlerinin yeniden inşasının şart olduğunu kaydeden Heniyye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı toplantıda bu konuları görüştüklerini dile getirdi.

‘İsrail, bölgesel bir savaş olması için çerçeveyi genişletmek istiyor’

Gazze’deki direnişin halen istikrarlı ve kararlı mücadelesinden de bahseden Heniyye, şunları kaydetti:

“Savaşın her alanında işgale karşı direniş, savunma planları ve saldırı planları ile çeşitli şekillerde mücadele etmektir. (Direnişin) saha koşulları ve güvenlik gelişmeleriyle baş etme yeteneği yüksektir. Bu direniş, Allah’tan sonra halkımızın ve Gazze’deki bu halkın sinesinden aldığı güçlü ve boyun eğmez bir iradesi olduğunu kanıtlamıştır.”

Gazze topraklarındaki direnişin Filistin halkını savunmaya devam edecek konumda olduğunu vurgulayan Heniyye, “Düşman bu silahı, bu bayrağı, bu iradeyi, direnme azmini ve bu kararlılığı kıramayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bunun Batı Şeria’daki Filistin halkı için de geçerli olduğuna işaret eden Heniyye, “Batı Şeria’nın farklı bölgelerindeki çatışmalarda sürekli yenilenen direnişe tanık oluyoruz ve aynı şekilde Lübnan’da da direniş cepheleri var.” şeklinde konuştu.

Heniyye, “Siyonist düşman savaşında Gazze Şeridi’ne odaklanmak istiyordu. Ama Filistin’deki direniş grupları ile bu mücadelenin ve savaşın bir parçası haline gelen Lübnan’daki direniş güçleri arasındaki bu kaynaşma sayesinde bunu başaramadı. Nitekim Lübnan’ın güneyinde, işgal devleti İsrail ile Lübnan’daki İslami direniş (Hizbullah) ve Filistin direniş grupları arasında da neredeyse benzer bir savaş yaşanıyor.” ifadesini kullandı.

Aynı şekilde Yemen’in de Kızıldeniz’de İsrail’e giden gemilere yönelik ciddi bir baskı oluşturduğunu kaydeden Heniyye, “Bunun İsrail ekonomisine ve onunla iş yapan şirketlerin ve gemilerin ekonomisine öyle ya da böyle çok net etkileri oluyor.” dedi.

İran ile İsrail arasındaki saldırılara da değinen Heniyye, çatışmanın Lübnan, Irak, Yemen ve Suriye’ye, ardından İran’a sıçradığını ve bölgede gittikçe yayıldığını, tüm bunların İsrail’in Gazze’deki saldırılarına ve soykırımına devam etmesiyle ilgili olduğunu söyledi. Heniyye, Gazze’ye saldırılar sona erince söz konusu diğer bölgelerde de sükunetin hakim olacağını öngördüğüne işaret etti.

İsrail’in Suriye’deki İran büyükelçiliğine saldırısı sonrası yaşanan gelişmelerden İsrail’i sorumlu tutan Heniyye, şunları kaydetti:

“Herkes, İran’ın egemenliğini doğrudan etkileyen bu saldırı karşısında sessiz kalmayacağını tahmin ediyordu. Bu durum, işgalci İsrail’in, İran’ın daha önce gündeme getirdiği ‘stratejik sabır’ siyasetini belki anladığını belki de yanlış anladığını gösteriyor. Herkes, İran’ın bir karşılık vermesini bekliyordu. Ancak bu karşılık ve onun hacminin, boyutunun, kapsamının nasıl olacağı İran’a kalmış bir durum.”

İran-İsrail gerilimine ilişkin Heniyye, “Tüm bunlar iki şeye işaret ediyor. Netanyahu Gazze’deki savaşı bitirmek istemiyor aksine bölgesel bir savaş olması için çerçevesini genişletmek istiyor. Aynı şekilde ABD’lilerin de herhangi bir cephede özellikle İran’a karşı savaşın bir parçası veya İsrail’e hizmet eden askeri kanat olmalarını istiyor.” yorumunu yaptı.

Heniyye, “Bu gerginliğin ve bölgesel kızışmanın sorumlusu, halkımızın haklarını inkar etmeyi, halkımıza, kutsallarımıza başta Kudüs ve Mescid-i Aksa olmak üzere, Müslümanların ve Hristiyanların kutsallarına saldırmayı sürdüren, Gazze’de soykırım savaşını devam ettiren (İsrail) Siyonist düşmandır.” dedi.

İslam ümmetine Mescid-i Aksa’yı korumak için harekete geçme çağrısı

Siyonistler ve radikal Yahudilerin Mescid-i Aksa üzerinde geçmişten bu yana emelleri olduğunu söyleyen Heniyye, “Biz 1969’da Mescid-i Aksa’nın yakıldığını gördük. Ardından saldırılar, katliamlar, baskınlar, Aksa’nın statüsnü değiştirme çabaları, sonra Aksa’nın zaman ve mekan olarak bölünme çabaları ve Aksa’da kurban kesme planları geldi.” dedi.

Binyamin Netanyahu liderliğindeki işgal hükümetinin, Kudüs mücadelesini, dolayısıyla Kudüs’te ve Mescid-i Aksa’da tarihi, kültürel, fikri İslami izleri değiştirmeyi öncelikleri arasına koyduğunu söyleyen Heniyye, “Son günlerde İsrailli bakan ve dini mercilerin yahudi bayramında Mescid-i Aksa’da kurban kesme çağrılarını duyuyoruz. Mescid-i Aksa’da kurban kesecekler için ödül belirlediler. Bu Aksa’nın kutsallığına saygısızlıktır.” ifadelerini kullandı.

Heniyye, bu nedenle Kudüs, Batı Şeria’da ve 1948 topraklarında yaşayan tüm Filistinliler ile İslam ümmetine Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı korumak için harekete geçme çağrısında bulundu.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kasam Tugayları’nın İsrail’in Mescid-i Aksa’ya karşı ihlallerine karşı başlattığı Aksa Tufanı saldırılarına değinen Heniyye, “Aksa Tufanı, Mescid-i Aksa için Kudüs için Filistin’de ve özellikle Aksa’daki ümmetin kutsalları için başladı. Ümmetin de bunların boşa gitmesine izin vermemesi gerek. Bunlar Müslümanların peygamberlerinden mirasıdır, Yahudilerin Mescid-i Aksa üzerinde uzaktan yakından hakkı yoktur.” dedi.

‘İsrail bu sefer cezasız kalmamalı’

Güney Afrika’nın, Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) işgalci İsrail aleyhine dava açmasına değinen Heniyye, “İşgalci aleyhine dava açan ve Nekbe’den bu yana ilk kez işgal devletini ve işgalci liderleri Adalet Divanı’na getiren Güney Afrika’ya selam göndermek istiyorum. Bunu çok önemli bir adım olarak görüyoruz. UAD’nin Gazze’deki katliamın durması, Gazze’ye gerekli insani yardımların girişinin sağlanması ve İsrailli yetkililerin, Filistin halkına karşı savaş suçlusu, Holokost suçlusu ve katliam suçlusu olarak adaletin önüne çıkması ve cezasız kalmamaları için adımlarına devam etmesi gerekli.” diye konuştu.

Heniyye, “İşgalci yıllardır katliamlar yapıyor ve katliamları cezasız kalıyor. Bu vahşi katliamlar, suçlar ve suikastlar karşısında bu sefer İsrail cezasız kalmamalı.” ifadelerini kullandı.

‘İsrail, medya karartması uyguluyor’

Gazze konusunda medyanın tutumunu değerlendiren Heniyye, Türk, Arap ve global medyada Gazze’de yaşananlar konusunda iyi bir ilgi ve destek olduğunu söyledi.

Heniyye, işgalcinin büyük bir medya karartması uyguladığına, Gazze’de işlediği suçlar ve vahşetin boyutu dünya kamuoyunda gözler önüne serilmesin diye bölgeye yabancı basın mensuplarının girişini engellediğine dikkati çekti.

Heniyye, Türk medyasına ve Türkiye dışındaki basına işgalci İsrail’in suçlarını gözler önüne sermeyi sürdürme, Gazze’de yaşanan insani dramın boyutlarını aktarma ve düşmanın medya karartmasını kırma çağrısında bulundu.

Görüşmeye ilişkin Türkiye tarafından yapılan açıklama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede, işgalcinin Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, insani yardımların Gazze’ye yeterli düzeyde ve kesintisiz ulaştırılması için yapılması gerekenler, bölgede adil ve kalıcı barış süreciyle ilgili konular ele alındı.

Açıklamaya göre, Erdoğan görüşmede, Türkiye’nin uluslararası toplumun dikkatini Filistinlilere uygulanan zulme çekmek için diplomatik gayretlerini sürdürdüğünü ve vahşetin son bulması ile acil, kalıcı ateşkes ihtiyacının her fırsatta vurgulandığını bildirdi. İsrail’in Filistinlilere uyguladığı zulmün bedelini mutlaka bir gün ödeyeceğini belirten Erdoğan, Türkiye’nin her zeminde Gazze’ye yönelik katliamları anlatmaya devam edeceğini, tüm çabaların bölgesel barışın anahtarı olan bağımsız Filistin Devleti’nin kurulması ve bölgeye kalıcı huzurun gelmesi için sarf edildiğini ifade etti.

Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte Filistinlilerin birlik içinde hareket etmesinin hayati öneme sahip olduğunu, İsrail’e verilecek en güçlü cevabın ve zaferin yolunun birlik ve bütünlükten geçtiğini, uluslararası kamuoyunu yanlış yönlendiren İsrail’e karşı Filistin’in haklı davasının ve gerçeklerin daha çok anlatılması gerektiğini bildirdi. Yaşanan acıları bir nebze dindirebilmek için Türkiye’nin Filistin’e yönelik insani yardımlarını sürdürdüğünü belirten Erdoğan, bugüne kadar 45 bin tondan fazla insani yardımın bölgeye sevk edildiğini, ticarete getirilen kısıtlamalar dahil İsrail’e yönelik bir dizi yaptırımın hayata geçirildiğini vurguladı.

Açıklamaya göre, İsrail ile İran arasındaki gerilimlere de değinen Erdoğan, yaşananların İsrail’e zemin kazandırmaması gerektiğine, Batı’da İsrail’in saldırılarını sorgulayan havanın dağılmaması için dikkatleri yeniden Gazze’ye çekecek çalışmalar yapılmasının önemine işaret etti. Erdoğan Heniyye’ye İsrail saldırısında şehit düşen çocukları ve torunları için başsağlığı dileklerini de iletti.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, MİT Başkanı İbrahim Kalın ile, Fahrettin Altun, Akif Çağatay Kılıç ve Sefer Turan da hazır bulundu.

Hamas heyetinde ise Yurt Dışı Sorumlusu Halid Meşal, Hamas Siyasi Büro Üyesi Halil el-Hayye, Hamas Siyasi Büro Üyesi ve Batı Şeria Sorumlusu Zahir Cebbarin ve Hamas yetkililerinden Musa Akkari yer aldı.

Erdoğan’ın Kuvayı Milliye açıklaması

31 Mart seçimlerinin ardından 17 Nisan’da düzenlenen AKP grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milli mücadelede Kuvayi Milliye neyse Hamas da aynen odur. Bunu söylemenin bir bedelinin olduğunun da elbette farkındayız. Bütün dünya bilsin, idrak etsin. Tek başıma kalsam dahi Allah ömür verdiği sürece mazlum Filistin halkının sesi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *