Zelenskiy’den Avrupa’ya: İsrail’e verdiğiniz desteği bize de verin

Zelenskiy’den Avrupa’ya: İsrail’e verdiğiniz desteği bize de verin

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, siyonist rejime canla başla destek veren Avrupa Birliği (AB) liderlerine verdiği mesajda, siyonistlere verilen hava savunma desteğinin Ukrayna için de bir aciliyet olduğunu söyledi, ‘biz de aynı güvenliği hak ediyoruz’ dedi.

Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği zirvesinin Ukrayna bölümünde, Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy’nin video konferans yöntemiyle kabul edildi.

İran’ın İsrail’e yönelik olarak 13 Nisan’daki hava saldırısının önlenmesine ABD, İngiltere ve AB üyesi Fransa destek vermiş ve saldırı hafif atlatılmıştı.

Zelenskiy video bağlantısında yaptığı konuşmada bu olaya atıf yaparak, Rusya’nın dün Çernigiv’e düzenlediği füze saldırısında 14 kişinin öldüğünü anımsattı ve, “Biz Ukrayna’da ne yazık ki birkaç gün önce Orta Doğu’da gördüğümüz savunma düzeyine sahip değiliz. Müttefiklerin ortak gücü sayesinde İsrail’e yönelen neredeyse tüm füzeleri ve insansız hava araçlarını düşürmeyi başardılar. İsrail ve diğer bölge ülkelerinin semalarında olduğu gibi, Avrupa’yı balistik füzelerden ve “Şahed”lerden, seyir füzelerinden ve bombalardan korumamız gerektiğine inanıyoruz. Bizim gökyüzümüz ve komşularımızın gökyüzü aynı güvenliği hak ediyor.” dedi.

Ukrayna sonuç bildirisi

AB zirvesinin dış ilişkiler oturumunda ele alınan Ukrayna başlığının ardından, sonuç bildirisinin ilgili bölümü kabul edildi. Bildiride “AB, son zamanlarda enerji sektörüne yönelik olanlar da dahil olmak üzere, Rusya’nın Ukrayna’nın sivillerine ve sivil altyapısına yönelik devam eden hava ve füze saldırılarını güçlü bir şekilde kınıyor.” ifadesi yer aldı.

AB ve üye ülkelerinin jeneratörler ve güç transformatörleri gibi ekipmanlar ile insani ve sivil koruma için yardım malzemeleri göndermeye devam edeceğinin aktarıldığı bildiride, “AB, Ukrayna’ya acilen hava savunması sağlanması, topçu mühimmatı ve füzeler de dahil olmak üzere gerekli tüm askeri yardımın sağlanmasının hızlandırılması ve yoğunlaştırılması ihtiyacının altını çiziyor.” ifadeleri kullanıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *