‘Uluslararası hukuk yüzsüzce ihlal ediliyor’

‘Uluslararası hukuk yüzsüzce ihlal ediliyor’

BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen oturumda konuşan Bakan Yardımcısı büyükelçi Ahmet Yıldız, acilen ateşkes talep edilen BMGK kararları ile Uluslararası Adalet Divanı’nın ihtiyati tedbir kararlarının uygulanmadığını belirterek, uluslararası hukukun “yüzsüzce” ihlal edildiğini vurguladı.

ABD’nin New York şehrinde, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) hakkında düzenlenen oturumda Türk Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız da konuştu.

‘İnsan yapımı facia’

Filistin’deki işgal altındaki topraklarda acının daha önce görülmemiş düzeylerde sürdüğüne dikkati çeken büyükelçi Ahmet Yıldız, Batı Şeria’da da artan yerleşimci şiddeti nedeniyle gerginliğin daha da arttığına dikkati çekti.

Yasa dışı yerleşim yerleri, evlerin yıkılması, zorlu tahliyeler ve toprağa el koyma gibi uygulamaların günlük olarak karşılaşılan olaylar haline geldiğine işaret eden Ahmet Yıldız, 7 Ekim’in ardından 7 bin kişinin hiçbir gerekçe gösterilmeden tutuklandığını bildirdi.

Ahmet Yıldız, “Gazze modern zamanın en korkunç insan yapımı faciasıyla karşı karşıya. Daha önce görülmemiş yıkım ve katliam gözümüzün önünde gerçekleşiyor. Bu çok ıstırap verici.” dedi.

İnsanların açlıktan öldüğüne ve can kaybının belirtilenden çok daha yüksek olduğuna dikkati çeken Ahmet Yıldız, “Bir nesil korkunç bir vahşet, öfke ve yoksullaştırmayla kurban ediliyor. Bu insanlığımıza hakaret.” vurgusunu yaptı.

Uluslararası hukuk yüzsüzce ihlal ediliyor

Ahmet Yıldız, acilen ateşkes talep edilen BMGK kararları ile Uluslararası Adalet Divanı’nın ihtiyati tedbir kararlarının uygulanmadığını belirterek, uluslararası hukukun “yüzsüzce” ihlal edildiğini söyledi.

“Tüm bu acı ortamında, UNRWA bir umut ışığı olarak ortaya çıkıyor.” diyen Ahmet Yıldız, ajansın fedakar bir şekilde gıda dağıtımı yaptığını, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetlerini vermeye devam ettiğini kaydetti. Ahmet Yıldız, UNRWA’nın tüm bu servisleri hayati tehlike altında sürdürdüğünü, İsrail saldırıları sonucu 200’den fazla BM personelinin öldürüldüğünü bildirdi.

İsrail sorunu hala canlı ve çözüm bekliyor

“İsrail hükümeti, UNRWA’ya yönelik karalayıcı kampanyasını doğrulanmamış iddialarla sürdürüyor.” diyen Ahmet Yıldız, UNRWA’nın Genel Kurul tarafından ilk etapta Filistinlilerin kendi topraklarından zorla tahliye edildiği 1949’ta geçici bir ajans olarak kurulduğunu anımsatarak, “UNRWA, geriye dönme hakkı ve onuru temsil ediyor. UNRWA, bize Filistin sorunun hala canlı olduğunu ve adil bir şekilde çözülmesi gerektiğini hatırlatıyor.” ifadelerini kullandı.

İki devletli çözüm çağrısı

Ahmet Yıldız, iki devletli çözüm bulunana kadar uluslararası toplumun UNRWA’yı koruma sorumluluğu olduğunun altını çizerek, “Bizim UNRWA’ya desteğimiz güçlü ve sarsılmaz şekilde devam ediyor.” dedi.

Tüm üye ülkelere UNRWA’nın faaliyetlerinin sürmesi için destek çağrısında bulunan Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Türkiye’nin UNRWA Finansmanı Çalışma Grubu Başkanı ve düzenli katkı sağlayıcısı olarak ajansın paha biçilmez çalışmalarına destek vermeye devam edeceğini söyledi.

ABD’nin iki devletli çözüm arzusu

ABD’nin önerdiği iki devletli çözüm teklifinde, siyonist devletin yanında bir Filistin devleti kurulması, bu devletin silahlardan arındırılması, Ürdün nehrinin batısında konumlanması, denizden uzaklaştırılması ve Filistin mandası topraklarını kapsamaması öngörülüyor. Bazı devletler, ABD’nin önerisini kabul etmekle birlikte bu devletin sınırlarının 1967 sınırları olmasını istemekle yetiniyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *