Lübnan’ı fosfor bombası ile vuran İsrail’e hiçbir bir tepki yok

Lübnan’ı fosfor bombası ile vuran İsrail’e hiçbir bir tepki yok

Batının himayesindeki siyonist rejim, Lübnan’ın güney bölgelerine fosfor bombasıyla saldırı düzenledi, 2’si bölge sorumlusu 4 Hizbullah mensubu şehid olurken, Hizbullah’ın Arab el-Aramşe’deki siyonist karargahına yönelik saldırısında ise 19 İsrail askeri yaralandı. Kullanımı yasak olmasına karşın İsrail’in fosfor bombası kullanmasına herhangi bir ülke ya da kurumdan tepki verilmedi.

Lübnan resmi ajansı NNA’nın geçtiği habere göre, işgalci İsrail ordusu Lübnan’ın güneyinde ve sınır hattında yer alan Hiyam beldesini ağır topçu atışları ve fosfor bombasıyla vurdu.

Hizbullah Hareketi yaptığı açıklamada siyonist rejim ile çatışmalardaki kayıpları ve saldırılar hakkında bilgi verdi. Açıklamada, işgalcinin sınır üzerinde yer alan Metula yerleşim biriminde işgal askerlerinin daha önce vurulan bir askeri aracı çekmek isterken hedef alındığı, aralarında ölü ve yaralıların olduğu aktarıldı. Hizbullah ayrıca siyonistlerin yine sınır hattında bulunan Malikiye mevziisine saldırı düzenlediğini belirtti.

Yaralı işgal askeri sayısı 19’a yükseldi

Siyonist Devlet Televizyonu KAN, saldırıda yaralanan siyonist asker sayısının 19’a yükseldiğini duyurdu.

İşgal ordusu dün saldırının ardından yaptığı açıklamada, Kuzey Celile’deki Lübnan sınırına sıfır noktasındaki Arab el-Aramşe köyüne insansız hava aracı ve tanksavar füzesi ile saldırı düzenlendiğini, saldırı sonucu 6’sı ağır toplam 14 askerin yaralandığını aktarmıştı.

Sosyal medyada yer alan görüntülerde de Lübnan tarafından gönderildiği belirtilen bir kamikaze İHA’nın Arab el-Aramşe’de bir alanı hedef aldığı kameraya yansıyor.

Hizbullah saldırıyı doğrulamıştı

Hizbullah dün yaptığı açıklamada Lübnan’ın güneyinden Arab el-Aramşe’deki siyonist askeri karargahına saldırı düzenlediğini duyurmuştu. Açıklamada, askeri karargaha güdümlü füze ve kamikaze insansız hava aracı ile saldırı gerçekleştirildiği, işgal askerleri arasında ölü ve yaralıların olduğu ifade edilmişti.

Siyonistler Lübnan’ın güneyine saldırı

İşgalci İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Lübnan tarafından Arab el-Aramşe’ye son bir saat içinde çok sayıda atış gerçekleştirildiği ve bu atışların yapıldığı noktalara karşı saldırı düzenlendiği belirtildi. Açıklamada ayrıca siyonist savaş uçaklarının Lübnan’ın güneyinde Hizbullah’a ait bir askeri yerleşkeyi bombaladığı vurgulandı.

Hizbullah’ın iki yetkilisi şehid oldu

Siyonist işgal ordusunun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Lübnan’ın güneyindeki Nebatiye vilayetine bağlı Bint el-Cubeyl’de Hizbullah’ın askeri kanadı Rıdvan Gücü’nün kıyı kesimindeki füze saldırılarından sorumlu biriminin sorumlusu Muhammed Hüseyin Mustafa Şahhuri’nin insansız hava aracı ile düzenlenen saldırıda öldürüldüğü öne sürüldü. Açıklamada, Şahhuri’nin, Lübnan’dan İsrail’e yönelik düzenlenen çok sayıda füze saldırısının planlayıcısı ve uygulayıcısı olduğu ifade edildi. Ayrıca, Hizbullah’ın füze saldırılarından görev aldığı iddia edilen Mahmud İbrahim Fadlallah’ın da öldürüldüğü aktarıldı.

Hizbullah’tan yapılan açıklamada Şahhuri ile Fadlallah’ın Lübnan’ın güneyinde şehid olduğu doğrulandı.

2 Hizbullah mensubu daha şehid oldu

Hizbullah’tan yapılan açıklamada, siyonistlerin Lübnan’ın güneyindeki Şehabiye ve Ayn Baal beldelerine yönelik düzenlediği hava saldırılarında can kayıplarının yaşandığı ifade edildi. Açıklamada İsrail’in saldırısında Hizbullah mensubu 2 kişinin şehid olduğu kaydedildi.

Siyonist rejime ile 8 Ekim 2023’ten beri yaşanan çatışmalarda şehid olan Hizbullah mensubu sayısı 276’ya yükseldi.

Hizbullah’tan yapılan başka bir açıklamada, siyonistlerin Ayn Baal ve Şehabiye’ye yönelik saldırısına karşılık siyonist askeri karargahının katyuşa füzeleriyle vurulduğu aktarıldı.

Açıklamada, İsrail’in iç kesimlerine yer alan Gatun yerleşim biriminde yer alan 146. Askeri Tugay’a katyuşa füzeleri fırlatıldığı kaydedildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *