Kırgızistan sadece Çinli Tik Tok’u yasakladı

Kırgızistan sadece Çinli Tik Tok’u yasakladı

Kırgızistan’da, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’a erişim kısıtlandı, ABD menşeli sosyal medya platformları ise işlemeye devam ediyor.

Ülkede kullanıcılar, sosyal medya platformu TikTok uygulamasına bugün itibarıyla Google, Opera ve Safari gibi tarayıcılar üzerinden erişim sağlayamadı. Cep telefonlarındaki Apple ve Google Play Store uygulamalarından yüklenen TikTok sürümü ise çalışmaya devam ederken, ABD menşeli platformlar konusunda bir engelleme olmadı.

Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı, çocukları ahlaki eğitimlerini olumsuz yönde etkileyebilecek bilgilerden korumak için ülkede TikTok’u yasaklama kararını Ağustos 2023’te almıştı.

Bakanlık, kararın uygulanması için aynı gün Dijital Kalkınma Bakanlığına başvurmuştu.

Dijital Kalkınma Bakanlığı, dün, internet servis sağlayıcılarına TikTok’a erişimi kısıtlamak için yazı göndermişti.

Malezya Meta ve Tiktok’u uyarmıştı

Geçen hafta Malezya polisi ve Multimedya Komisyonu, TikTok ve Meta yetkilileriyle yaptığı toplantıda zararlı içeriklerin denetimi konusunda anlaşmaya varıldığını bildirmişti.

Malezya polisi ile Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu’ndan (MCMC) ortak açıklama yapılmıştı. Açıklamada, TikTok ve Meta yetkilileriyle dün yapılan toplantıda zararlı içeriklerin denetimi konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Açıklamada, “TikTok ve Meta, koordineli gerçek dışı davranışları engellemeye, dolandırıcılık ve yasa dışı çevrim içi kumar gibi zararlı içerikler konusunda derhal harekete geçmeye çağırılıyor.” ifadesi kullanılmıştı.

MCMC’nin açıkladığı istatistiklere göre, sosyal medyada zararlı içerikler artış gösterdi ve 2024’ün ilk üç ayında 51 bin 638 münferit vaka, işleme alınması için çevrim içi platform sağlayıcılarına yönlendirilmişti. Bu sayının 2023’ün tamamında 42 bin 904 olduğu belirtilmişti.

Açıklamada, TikTok ve Meta’dan toplantıda kararlaştırıldığı üzere kapsamlı bir iyileştirme planı ve stratejisi sunmaları istendiği aktarılmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *